Fa(K,1)-yapı manifoldunun yarı-simetrik metrik konneksiyonlu invaryant hiperyüzeyleri
Invariant hypersurfaces with semi-symmetric metric connection of Fa(K,1)-structure manifold
- Tez No: 338734
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak bir manifold üzerindeki yarı-simetrik metrik konneksiyonun manifoldun tanjant demetine complete liftinin de yarı-simetrik metrik konneksiyon olduğu gösterilmiştir. Bununla beraber, bir hiperyüzey üzerine bu konneksiyondan indirgenmiş konneksiyonun hiperyüzeyin tanjant demetine complete lifti kullanılarak hiperyüzeye ilişkin bazı karakterizasyonlar ve hiperyüzeyin yapı denklemleri elde edilmiştir. İkinci olarak, bir Fa(K,1)-yapı manifoldunun yarı-simetrik metrik konneksiyonlu invaryant hiperyüzeyi üzerine indirgenmiş yapı düşünülerek manifoldun tanjant demetinden hiperyüzeyin tanjant demetine indirgenmiş yapı tanımlanmış ve bu indirgenmiş yapılar arasında bağlantılar elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : ( ,1) F Ka ?Yapı, Yarı-Simetrik Metrik Konneksiyon, İnvaryant Hiperyüzey
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, it is shown that the complete lift of the semisymmetric metric connection on a manifold to tangent bundle of the manifold is also semi-symmetric metric connection. Besides, by using the complete lift of the induced connection of this connection on hypersurface to the tangent bundle of hypersurface, some characterizations concerning hypersurface and structure equations of hypersurface is obtained. Secondly, by considering an induced structure on invariant hypersurface with semi-symmetric metric connection of a Fa(K,1)-structure manifold, from the tangent bundle of manifold to the tangent bundle of hypersurface induced structure is defined and these induced structures between relations is obtained.Key Words : ( ,1) Structure, Semi-Symmetric Metric Connection, F Ka ?İnvariant Hypersurface