Bingöl ilinde doğal şartlarda yetiştiriciliği yapılan kıl keçisi (Capra aegagrus hircus) sütlerinin konjuge linoleik asit (KLA) ve yağ asidi kompozisyonu
Acid (CLA) and the conjugated linoleic fat acid composition of naturally grown up hair goat (Capra aegagrushircus) in Bingöl
  1. Tez No: 338763
  2. Yazar: SEVDA KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, Bingöl ilinde doğal şartlarda yetiştiriciliği yapılan kıl keçilerinden elde edilen sütlerde yağ asidi kompozisyonu ve konjuge linoleik asit (KLA) içeriğini tespit etmek ve konuyla ilgili yapılacak bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 12 adet kıl keçisinden oluşturulan deneme grubu hayvanlarından 3 tanesi ağılda buğday samanı ve kesif yemle beslenirken (kontrol grubu); 9 tanesi doğal şartlarda (mera grubu) beslenmiştir. Denemenin 1., 15. ve 30. günlerinde tüm hayvanlardan süt örnekleri toplanarak, bu sütlerin yağ asidi kompozisyonları gaz kromotografisi tekniğiyle analiz edilmiştir. Ayrıca; kontrol ve mera grubu keçilerden denemenin 15. ve 30. günlerinde elde edilen sütlerden örnekler alınarak kuru madde (KM), ham yağ (HY) ve ham protein (HP) ölçümleri yapılmıştır. Kontrol grubu hayvanlardan elde edilen sütlerin KM ve HY oranları merada beslenen gruba göre önemli derecede farklı bulunurken (P< 0,05); HP oranları istatistiksel olarak aynı bulunmuştur. Mera grubu hayvanlardan elde edilen sütün KLA içeriği kontrol grubuna göre önemli derecede artış göstermiştir (P< 0,05).Sütün yağ asitlerinden C18:1 (c-9), kontrol grubu hayvanlarda mera grubu hayvanlara göre artış göstermiştir(P< 0,05). Bu çalışma, merada yeşil otla beslenen hayvanların sütteki bazı besin madde (yağ asidi, HY, HP, KM ve KLA) içeriklerini önemli derecede etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted in order to identify the conjugated linoleic acid(CLA) and fat acid ingredients in naturally grown up hair goat milk in Bingöl and assist the following related scientific studies on the topic. Three of a dozen of the sample formed the trial group and these are nourished with straw and bait in the barns whereas the remaining (9) constituted the pasture group and these are fed naturally. Samples of milk are gathered in the first, 15th and 30th days of the process and the samples are analyzed via the use of gas chromatography technique. Meanwhile dry matter (DM), crude fat (RF) and crude protein (CP) measures are taken in both the control and sample group of goats in the 15th and 30th days.