Emergency situation notification based on social networks for mobile devices
Mobil cihazlar için sosyal medya tabanlı acil durum bildirimi
  1. Tez No: 338812
  2. Yazar: HAKAN ANIT
  3. Danışmanlar: DR. SUZAN ÜSKÜDARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Mikroblog sistemlerinin kullanıcı sayıları gün geçtikce artmaktadır. Bu sistemlerde kullanıcılar düşüncelerini anlık olarak paylaşabilir. Tezde sosyal medya tabanlı acil durum tespit ve mobil bildirim üzerine çalışılmıştır. Amacımız herhangi bir olay yaşandıktan hemen sonra yada olay yaşanmadan önce o bölgede bulunan insanlara olayın varlığı konusunda bir bildirim yapabilmektir. Çalışmamızda gözetimli öğrenme metodları yardımıyla, mikroblog sisteminden acil durumu tasfir eden bilgi çıkartıyoruz. Topladığımız mesajlardan olayın konumunu tahmin ediyoruz. Tespit ettiğimiz olayın çevresinde bulunan kişilere, geliştirdiğimiz mobil uygulama ile bildirim gönderiyoruz. İnsanlar acil durumlarda yaşadıkları olayları mikroblog sistemlerde paylaşıyorlarmı, farklı türdeki olaylar (örn: yangın, deprem) mikroblog sistemlerde kullanıcılar tarafından nasıl paylaşılır bu sorulara cevap bulmaya çalışıyoruz. Olay her ne olursa olsun konum bilgisinin tespit edilmesi kritik öneme sahipir. Çalışmada görüyoruz ki acil durumlarda insanlar paylaştıkları mesajın içinde olayın yaşandığı konumuda paylaşmaktadırlar. Kişinin profilinde belirttiği konum bilgisi farklı bir bölgeyi işaret etsede, eğer kişi paylaşım yaptığı mesajın içinde konum belirtmişse aslında olayın tam olarak yaşandığı yada olaya yakın bir bölgeyi paylaştığını görüyoruz. Mikroblog sistemlerden olay ile alakalı mesajları toplayan, olayın nerede yaşandıgını tahmin eden ve olayın çevresinde bulunan kişilere bildirim yapacak bir model öneriyoruz. Önerdiğimiz modelin formal yapısını ve prototip uygulaması ortaya koyuyoruz. Çalışmamızı mikroblog sistemlerden deprem ve yangın olaylarını; zaman, konum bazında tespit etme başarısı ile değerlendiriyoruz. Sistemimizin çalıştığı zamanları güvenilir kaynaklarla karşılaştırdığımızda 246 depremden 25 tanesini, 85 yangından ise 42 tanesi hakkında bildirim yaptığını görüyoruz. Bu testin sonucuyla modelimizin gelişim alanlarını değerlendiriyoruz.
Özet (Çeviri)
There is rapid increase in the number of microbloggers everyday. Users can share their thoughts instantaneously. In this thesis, we have studied on identification of emergency related contributions in social media and mobile emergency notification. Our goal is to notify interested people immediately or beforehand about possible existence of an emergency situation. We are extracting emergency related information from microblogging systems with the help of supervised learning methods. Afterwards, we estimate the location of the incident from the messages we have collected from microblogging systems. Once we identify an incident occurrence, we send a notification to people nearby the incident via mobile application. We try to answer if contributors share emergency related information on microblogging systems and if so, how contributors express different types of incidents (ex: fire, earthquake) in microblogging systems. Whatever the incident type, location information is critical to determine. Our study exposes that, in case of emergency situations contributors share location information in post. In case contributor specifies an incorrect location in profile, we have found that in post location indicator points to the location incident occurred. We propose a model that fetches incident related posts from microblogging system, estimates incident location and notifies people nearby incident occurrence. We describe formal structure of our model and prototype developed. We evaluate our system by the accuracy of location, time estimation for incident detection about fire and earthquake incidents. Once we compare detections of our system with trustworthy sources, out of 246 earthquake incidents 25, out of 85 fire incidents 42 of them generated notifications. As a result of evaluation, we assess future improvements of our system.