Effects of reverberation on monaural speech separation and recognition
Tek kanallı konuşma ayırma ve tanımada yankılaşımın etkileri
- Tez No: 338832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SARAÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Konuşma tanıma, ticari uygulamalardan işitme cihazları gibi tıbbi uygulamalara varan geniş bir yelpazede kullanım alanı olan, halen aktif bir araştırma konusudur. Konuşma işaretlerinin tanınması yıllardır üzerinde çalışılan ve gelişme kaydedilen bir araştırma alanı olmasına karşın olumsuz çevre koşullarının konuşma işaretlerini bozması nedeniyle bu alanda hala araştırılması gereken birçok açık konu bulunmaktadır. Bu olumsuz çevre koşullarının başlıcaları gürültü ve yankılaşım olarak tanımlanabilir. Bu koşullar, otomatik konuşma tanıma sistemlerinin başarımını ciddi ölçüde düşürmektedir. Birden fazla konuşmacının aynı anda yaptığı konuşmaları ayırmayı hedefleyen konuşma ayırma problemi de henüz tam olarak çözülememiş bir problemdir. Olumsuz çevre koşullarının eklenmesiyle beraber problemin çözümü daha da zorlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tek kanallı konuşma ayırma ve tanımada yankılaşımın etkilerinin araştırılması ve karma konuşma sinyallerinin tanınma başarımının artırılmasıdır. Bu tez kapsamında farklı yankılaşım seviyelerine sahip tek kanallı karma konuşma sinyallerinin tanınması gerçekleştirilmiş ve yankılaşımın etkileri incelenmiştir. Sistemin orta derecede yankılaşıma sahip konuşma sinyalleriyle eğitilmesi sayesinde tanıma başarımında artış sağlanmıştır. Ardından sistem, daha önceden belirlenmiş sabit yankılaşım seviyelerindeki konuşma sinyalleri ile eğitilmiş ve sonuçlar incelenmiştir. Karşılaştırma amacıyla yankılaşımın tek konuşmacı durumunda konuşma tanımaya etkileri incelenmiş ve yine sistem orta derecede yankılaşıma sahip konuşma sinyalleriyle eğitilerek başarım artışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Speech recognition is an active area of research with implementations spanning from commercial to medical applications such as hearing aids. Recognition of speech signals is studied for decades and a lot of progress has been shown in this area of research but there is still a lot of room for further research due to the adverse effects of the environmental conditions that contaminate clean speech signals. Such adverse conditions include noise and reverberation. Under such conditions, the recognition of automatic speech recognizers is subject to substantial degradation. Speech separation where the goal is to separate speech signals belonging to more than one talkers speaking at the same time is also an unsolved problem. It gets even harder as adverse environmental conditions are added to the scenario. This research is aimed at studying the effects of reverberation on monaural speech separation and recognition, and increasing the recognition performance of mixed speech signals. In the context of this research, recognition of mixed monaural speech signals with different reverberation levels is implemented and the effects of reverberation are evaluated. Performance increase in recognition is accomplished by training the system with moderately reverberated speech signals and then with speech signals that have predefined constant reverberation levels. For comparison purposes, effects of reverberation on speech recognition in the single-talker scenario are also examined along with the performance increase obtained by training the system with moderately reverberated signals.