Skeletal muscle deformation analysis using diffusion tensor Magnetic Resonance imaging
İskelet kaslarında difüzyon tensör Manyetik Rezonans görüntüleri ile deformasyon analizi
  1. Tez No: 338833
  2. Yazar: PINAR AKYAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ACAR, DOÇ. DR. CAN ALİ YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İskelet kasları lif demetlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş, yüksek derecede düzenli yapıya sahip dokulardır. Kas liflerinin belli doğrultuda dizilmiş olmaları, difüzyon tensör görüntülemesi (DTG) üzerinden yapılabilecek analizlere uygun fizyolojinin varlığına işaret eder. DTG, yaşayan organizmada dokuların yapısal özelliklerini su moleküllerinin doku içindeki difüzyon eşyönsüzlüğüne ilişkin ölçümlerle ortaya çıkarır. Yerel lif yönelimleri kullanılarak difüzyon ve gerilim özelliklerinin uzamsal dağılımının fiber yönünde deformasyon analizi sağlanır. Bu tez, insan iskelet kaslarının kısa ve gergin (diz açısı sırayla 150 ve 180 derece) pozisyonları arasındaki deformasyon sonucu oluşan yerel difüzyon eşyönsüzlüğü ve gerilim değişimlerine ilişkin bir model oluşturmayı amaçlar. Analiz için alt bacakta kaval kemiği kası lifleri seçilerek, kas uzunluğu boyunca difüzyon eşyönsüzlüğü indisleri ve gerilim katsayıları hesaplanır, görselleştirilir ve iç yapıdaki heterojenlikleri ortaya çıkarmak amacıyla modellenir. Sonuçlar, miyofasiyal kuvvet iletiminin varlığını alt bacaktan yukarıya ve transvers düzlem üzerinde sarkomer uzunlukları (3 denek için maksimum %33.78 kısalma ve %34.62 uzama) ve difüzyon dağılımındaki yerel değişimler ile kanıtlar. Uygulanan yöntemler ile iskelet kaslarının özelliklerini analiz edebilmeye yarayan bir imge işleme yazılımı oluşturulmuştur. Sunulan sonuçların hareket kabiliyetinde azalmanın nedenlerine ve tedavi yöntemlerine ilişkin önemli klinik çıkarımlara katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Skeletal muscles are highly organized tissues formed of fiber bundles packed together. Muscle fibers have distinct orientations which makes them a favorable subject for diffusion tensor imaging (DTI) based analyses. DTI provides in vivo measures revealing the structural characteristics of tissues based on diffusion anisotropies of water molecules within structures. Local fiber orientations can be extracted for deformation analysis of the spatial distribution of diffusion and strain characteristics along fiber directions. This work aims to present a framework for the assessment of local strain and diffusion anisotropy changes as skeletal muscles of human subjects (n=3) become deformed by moving from a flexed configuration (150 degrees knee angle) to an extended configuration (180 degrees knee angle). Changes between the diffusion anisotropy indices and strain coefficients along fiber tracts between the tibialis anterior muscle ends are computed, visualized and modeled to account for heterogeneous changes in the microstructure resulting from deformation. Results are indicators of effects of myofascial force transmission on human muscles in vivo, including local differences between sarcomere length changes (maximal lengthening and shortening equals 34.62% and -33.78%, respectively) and diffusivity changes in the proximo-distal direction as well as in the transverse plane. The demonstrated methodology also provides an image processing toolbox for the thorough analysis of skeletal muscles. Final results presented here can have clinical implications by contributing to explaining and improving the treatment options of movement limitations.