Ev stüdyolarında akustik tasarımların reverberant alana etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of acoustic designs on the reverberant area in home studios
  1. Tez No: 655744
  2. Yazar: MAHMUT EMİN ATAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KONCA ŞAHER, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA BURAK TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada ev tipi bir stüdyoda (kontrol ve kayıt odası) ses algısını geliştirmek için akustik kontrol yöntemi olarak yutucu panel, difüzör ve bas tuzağı (bass trap) tasarımlarının geliştirilmesi, üretilmesi ve bunların tasarımlarının reverberant alana olan etkilerinin karşılaştırılmasına odaklanılmıştır. Akustik tasarımların özellikle kontrol odasında kritik dinleme noktasındaki etkisi incelenmiştir. Farklı akustik tasarımların etkileri önce nesnel parametreler çerçevesinde değerlendirilmiş, daha sonra reverberant alanın özelliklerinin kontrol odasında tekrar üretilmiş ses (reproduced sound) algısını nasıl etkilediğinin profesyonel kulağa sahip kişilerle yapılan dinleme testleri ile öznel olarak değerlendirilmiştir. Akustik kontrol ilkeleri kolay uygulanabilirlik, zaman ve maliyet prensipleri çerçevesinde incelenmiştir, ayrıca nesnel ve öznel parametreler arasındaki bağıntı gösterilmiştir. Kayıt ve kontrol odası için yutucu panel, difüzör ve bas tuzağı tasarımları yapılmıştır. Odalarda yerinde ölçümler yapılmış, daha sonra odalar bir akustik modelleme programında modellenmiş ve modeller ölçüm değerlerine göre kalibre edilmiştir. Kalibre edilen model kullanılarak işitselleştirmeler yapılmıştır. Odalar için tasarlanan yutucu panel, difüzör ve bas tuzaklarının oda içindeki ses algısını geliştirme ve reverberasyon zamanını düşürmede etkili olduğu görülmüştür. Yutucu panellerin diğer tasarımlar içinde maliyet açısından en düşük değere sahip olduğu ve reverberant alana etkisinin en fazla olduğu gözlemlenmiştir. İşitselleştirme ve kayıtlar ses kalitesi otantiklik açısından değerlendirildiğinde dinleyicilerin yarısının simülasyon yarısının ise akustik kayıtları tercih ettiği göz önünde bulundurularak simülasyonun akustik tasarımların değerlendirilmesinde kullanılabilir bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İşitselleştirmeler ve yerinde kayıtların akustik özelliklerinden reverberasyon süresi, tını, mekân hissi, sıcaklık ve parlaklık karşılaştırmalarında ise işitselleştime ve kayıtlar arasında önemli farklılıklar olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada akustik tasarımların önceden yutuculuk değerlerinin tahmin edilip analiz edilerek modellenebilleceği ve ev tipi stüdyolarda tasarımların odaya etkisinin model ve dinleme testleri üzerinden incelenerek zaman ve maliyet anlamında tasarruf edilerek gerçekleştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on developing and producing absorber panel, diffuser and bass trap designs as acoustic control method to improve sound perception in a home studio (control and recording room) and comparing the effects of their designs to reverberant area. Its effect on critical listening point was investigated. The effects of different acoustic designs were first evaluated within the framework of objective parameters, and then how the charecteristics of the reverberant area affect the reproduced sound perception in the control room was evaluated subjectively by listening tests with people having professional ears. The principles of acoustic control are examined within the framework of easy applicability, time and cost principles, and the correlation between objective and subjective parameters is shown. Absorber panel, diffuser and bass trap designs were made for the recording and control room. Acoustic measurements were made in the rooms, then the rooms were modeled in an acoustic modeling program and the models were calibrated according to the measured values. Auralizations were made using the calibrated model. The absorber panel, diffuser and bass trap designed for the rooms have been shown to be effective in improving the perception of the sound in the room and reducing the reverberation time. It has been observed that absorber panels have the lowest cost considering the other designs and have the greatest effect on the reverberant area. Auralization and recordings sound quality is evaluated in terms of authenticity, it was concluded that simulation is a method that can be used in the evaluating of acoustic designs, considering that half of the listeners prefer simulation and half of them acoustic recordings. It has been shown that there are significant differences between auralizations and acoustic recordings in the comparison of reverberation time, timbre, sense of space, warmth and brightness. In this study, it has been shown that acoustic designs can be modeled by predicting and analyzing the absorbency values of the materials beforehand, and the effect of designs on the room in home studios can be realized by model and listening tests, saving time and cost.