New approaches to automated analog circuit design for robustness
Analog gürbüz devre tasarım otomasyonu için yeni yaklaşımlar
- Tez No: 338835
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde gürbüz devre tasarımı elde etmek amacıyla benzetim tabanlı yöntem dizileri ve bu yöntem dizilerinin sonuçlarna yer verilmektedir. Benzetim tabanlı yapıda, benzetici olarak HSPICE, genel yöntem dizisi olarak ise SACSES kullanılmaktadır. Gürbüz devre tasarımı amacıyla SACSES üzerinde çeşitli degişiklikler yapılarak üç adet yöntem elde edilmiştir. Kullanılan üç yöntem de süreç sırasnda belirli noktalarda yapılan duyarlılık analizlerinin sonuçlarına dayanır. İlk yöntemde, elde edilen duyarlılık değerleri olası en kötü maliyeti hesaplamak için kullanılır. İkinci ve üçüncü yöntemlerde ise sırasıyla toplamsal ve çarpımsal hata terimleri için bir hedef belirlemek icin kullanılarak farklı bir eniyileme metodu denenmiştir. Bahsedilen bu üç yöntem, üç ayrı devre üzerinde denenerek sonuçlar alınmış ve karşılaştırılmıştır. Ayrıca SACSES üzerinde ufak degişiklikler yapılmış ve bu değişikliklerin sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents di erent simulation-based analog circuit synthesis methodologies to obtain robust circuit synthesis and their results. HSPICE is used as simulator and SACSES is used as general methodology for mentioned simulation based approach. Three distinct methods are acquired by making modi cations in SACSES algorithm. All these three methodologies use sensitivity analyses which are done at some certain points in the process. In the rst method, achieved sensitivity results are used for calculating new costs of every individual circuit. Second and third methods are based on respectively additive and multiplicative error terms whose boundaries are attained by sensitivity analyses. Said three methods are tested on di erent three circuit topologies and results are compared. Furthermore some changes are made on SACSES and the consequences are examined.