Role of very-large-scale-integrated (VLSI) circuits and logic gates in internet of things (IoT)
  1. Tez No: 800785
  2. Yazar: ALI ABDULKAREEM RAJAB ALMAZEDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezin amacı, Çok Büyük Ölçekli Bütünleşik (VLSI) Devrelerin Rolü üzerinde çalışmaktır. ve IOT'ta Mantık Kapıları, bunu Gerçek Hayat, Görev Odaklı Uygulamalar Geliştirerek yapıyoruz. Nesnelerin İnterneti. Nesnelerin İnterneti her yerde yaygınlaşıyor. Artan sayıda nesneler, çevresiyle etkileşime giren ve veri alışverişi yapan cihazlarla donatılıyor internet yolu ile. Bu tür cihazlar, Mantık kapılarını çalıştıracak kadar güçlü değildir (bir uygulama Temiz ile yazılmış Görev Odaklı Programlama paradigmasının uygulamaları. VLSI devreler Gömülü Etki Alanına Özgü Dil, tek bir amaç düşünülerek oluşturulmuştur: Nesnelerin İnterneti cihazları ve Görev odaklı programlama paradigması bir arada. Ama çok uzak, VLSI devreleri ve Mantık kapıları kullanılarak yalnızca önemsiz uygulamalar geliştirildi. Bu kağıt VLSI devrelerinin gerçek hayat uygulamaları geliştirmek için kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirir. otomobil evi, Araştırma sırasında geliştirilen ev otomasyonu uygulaması, m'deki rehberli iyileştirmeler Görev geliştirme ortamı ve ortaya çıkarılan sorunlar henüz çözülmedi. Bu tez gelişmiş CMOS teknolojisinde analog tasarımların tasarım sürecini otomatikleştirmeye odaklanırdüğümlerin yanı sıra karşılıklı kuantum mantığı (RQL) süper iletken devreleri. CMOS için analog devreler, tasarım otomasyon tekniğimiz dijital otomatik yerleştirme kullanır ve bir hücrede dijital bloklarla birlikte analog blokları sentezlemek ve düzenlemek için yönlendirme araçları-‐ tabanlı tasarım yaklaşımı. Bu teknik, bir dijital-‐to-‐ tasarımında gösterilmiştir. analog dönüştürücü RQL devreleri alanında, birkaç fonksiyonel devrenin otomatik tasarımı ticari bir İşlemcinin birimleri sunulmaktadır. Bu otomasyon teknikleri, tasarımın Bu teknolojideki VLSI ölçekli devrelerin Yeni soruşturmanın yanı sıra teknolojileri, birkaç yeni temel bant sinyal işlemci mimarisi bu bölümde sunulmaktadır. tez. Bu mimariler, düşük güçlü mm3 ölçekli WSN'ler için uygundur ve bağımsız IoT düğümlerinin güç kısıtlamaları dahilinde çalışacak yüksek frekanslı alıcı-vericiler Matlab'ı kullanmak
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to work out the Role of Very-Large-Scale-Integrated (VLSI) Circuits and Logic Gates in IOT, we do that by Developing Real Life, Task Oriented Applications for the Internet of Things. The Internet of Things is becoming ubiquitous. A growing number of objects are being equipped with devices that interact with its environment and exchange data via the Internet. Such devices are not powerful enough to run Logic gates (an implementation of the Task Oriented Programming paradigm written in Clean) applications. The VLSI circuits Embedded Domain Specific Language was created with one goal in mind: to bring Internet of Things devices and the Task oriented programing paradigm together. But so far, only trivial applications were developed using VLSI circuits and Logic gates. This paper assesses whether VLSI circuits can be used to develop real-life applications. Auto house, the home automation application developed during the research, guided improvements in the m Task development environment and unearthed problems yet to be resolved. This dissertation focuses on automating the design process of analog designs in advanced CMOS technologynodes, as well as reciprocal quantum logic (RQL) superconducting circuits. For CMOS analog circuits, our design automation technique employs digital automatic placement and routing tools to synthesize and lay out analog blocks along with digital blocks in a cell-­‐based design approach. This technique was demonstrated in the design of a digital-­‐to-­‐analog converter. In the domain of RQL circuits, the automated design of several functional units of a commercial Processor is presented. These automation techniques enable the design of VLSI-­‐scale circuits in this technology. In addition to the investigation of new technologies, several new baseband signal processor architectures are presented in this dissertation. These architectures are suitable for low-­‐ power mm3-­‐scale WSNs and enable high frequency transceivers to operate within the power constraints of standalone IoT nodes using Matlab