RSSI based position estimation in ZigBee sensor networks
ZigBee algılayıcı ağlarında AİŞG tabanlı konum algılama
  1. Tez No: 338836
  2. Yazar: FATİH İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Birçok uygulamada, alınan ölçüm kaynaklarının mümkün olduğunca doğru tespit edilmesinin gerekliliğinden ötürü kablosuz algılayıcı ağlarında konum tespiti son yıllarda gittikçe önem kazanmıştır. Kanal ve yol kaybı modelleme, başarılı bir konum tespit sistemi tasarımında anahtar rol oynamaktadır. Bu çalışmada, şimdiye kadar geliştirilen kapalı alan kanal modelleri ile en çok kullanılan mesafe tahmini ve konum tahmini algoritmaları incelenmiştir. Değişken alıcı verici arası mesafelerinde yol kaybı verileri toplamak üzere ZigBee tabanlı bir AİŞG (Alınan İşaretin Şiddet Göstergesi) ölçüm sistemi tasarlanmıştır. ZigBee algılayıcı ağları için empirik bir kapalı alan kanal modeli tasarlanmış ve incelenen konum tahmini algoritmalarında kullanılarak konum tespiti gerçeklemeleri yapılmıştır. Tasarlanan kanal modelinin yanısıra incelenen konum tahmini algoritmaları da nümerik olarak benzetim çalışmalarıyla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Localization in wireless sensor networks is getting more and more important in the recent years, since many applications need to locate the source of incoming measurements as precise as possible. Channel propagation and path loss modelling is the key point in successful position estimation. In this thesis, most popular distance estimation and position estimation methodologies are discussed, as well as the indoor channel models developed so far are presented. A ZigBee based RSSI (Received Signal Strength Indicator) measurement system is designed to collect path loss data with varying distances between the transmitter and the receiver. An empirical indoor channel model for ZigBee sensor networks is developed based on the path loss measurements, and implemented with the discussed position estimation methodologies. Not only the developed path loss model, but also the presented position estimation methodologies are evaluated numerically via simulations.