Adaptive bias and class AB operational amplifier topologies for sigma delta converters
Sigma delta çeviriciler için uyarlanabilir kutuplamalı ve AB sınıfı işlemsel kuvvetlendirici topolojileri
- Tez No: 338844
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sayısal yüksek ölçekli entegre devreler (VLSI) alanında yaşanan teknolojik gelişmeler, yüksek performanslı ve düşük güç tüketimli analog sayısal çeviricilere olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamaya yönelik yapıacak tasarımlarda öncelikle Nyquist oranlı (Nyquist-rate) analog sayısal çeviriciler yerine yüksek örneklemeli topolojilerden sigma delta modülasyon yöntemi ile tasarım yapmak bu ihtiyacı karşılamak için uygun bir seçimdir. Sigma delta modülasyon tekniği yüksek örnekleme, kuantalama gürültüsü şekillendirme ve sayısal filtreleme yöntemlerini kullanarak yüksek performans ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bunun yanında tasarımda kullanılan işlemsel kuvvetlendiricinin güç tüketimi ve hızı da düşük güç tüketimi ve yüksek hız ihtiyacını karşılayacak şekilde yapılmalıdır. Bu tezde öncelikle basit bir şekilde yüksek örneklemeli analog sayısal çeviriciler üzerinde durularak, bu konuda daha önce yapılan tasarımlar incelenecektir. Daha sonra ise Mentor Graphics yazılımı üzerinde yapılan düşük güç tüketimli işlemsel kuvvetlendirici tasarımları sunulacaktır. Bu araştırmanın amacı integral alıcı içerisindeki işlemsel kuvvetlendiricinin güç tüketimini olabildiğince düşürmektir. Bunun yanında önerilen işlemsel kuvvetlendirici tasarımları, farklı tasarımlara ait kazançları ve kayıpları göstermek adına karşılaştırılacaktır. İşlemsel kuvvetlendirici olarak basit bir çevirici dahi kullanılmıştır. Daha öne çıkan tasarımlar ise ikinci derece ileri beslemeli sigma delta modülatör üzerinde test edilerek en az güç tüketimini gerçekleştiren yapı belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
The technological improvements in digital Very Large Scale Integrated (VLSI) circuits increase the need of analog digital converter with high performance and lower power consumption. Principally, the oversampling techniques such as sigma delta modulation should be chosen instead of Nyquist rate analog digital converters to satisfy this need. Since sigma delta modulation combines oversampling, quantization noise shaping and digital ltering in order to achieve high performance. Also, the power consumption and the speed performance of the operational ampli ers which are utilized in in the modulators should be optimized for low voltage and high speed applications. In this thesis, rst of all, basic concepts of oversampling analog digital converters are explained then similar works which had been done before are examined. After that, a new low power operational ampli er designs in Mentor Graphics CAD tool are proposed. To reduce the power consumption of operational ampli ers in integrators as much as possible is the purpose of the research. Moreover, the proposed operational ampli ers are compared to each other in order to illustrate bene ts of di erent topologies. Also an inverter used instead of an operational ampli er. The better topologies are also simulated within second order feedforward sigma delta modulator to nd the architecture that consumes the minimum power.