Thermoelectrical properties of polithiophene (P3HT) thin film polymers
Politiyofen (P3HT) ince polimer filmlerin termoelektriksel özellikleri
  1. Tez No: 338845
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKHAN HACIAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yarıiletken ve iletken polimerler görece yüksek elektriksel ve düşük termal iletkenlikleriyle ilgi çekici termoelektriksel özellikler gosterirler. Bu aynı zamanda termoelektrik örneklemede de kullanılabileceklerini önerir. Termoelektrik örnekleme elektrik akımını malzemeden geçirme yoluyla ısıyı belirli bir bölgede tutmak olarak tanımlanır. Bu tez polimerik yarıiletken politiyofen (P3HT) filmin termoelektrik uygulamalardaki kullanılabilirliğini incelemektedir. Yatay termal iletkenliği ölçmek için bir deney düzeneği kuruldu ve bu değer 3.7 W/mK olarak ölçüldü ancak bu değer rapor edilen 0.2 W/mK değerinden uzaktır. Deneysel düzenek üzerinde yapılan analizler ve sonuçların gösterdiği gibi, örnekten geçen ısıya alternatif ısı iletim yollar yüksek miktarda hataya sebep olmaktadır. Deneysel düzeneği geliştirmek için bazı önerilerde bulunuldu. P3HT'nin termoelektriksel değer katsayısını yükseltmek için katkılamanın elektrik iletkenliği ve Seebeck katsayısı üzerindeki etkileri tartışıldı. P3HT'nin termoelektriksel değer katsayısı 0.2 W/mK termal iletkenlik değeri kullanlarak 2.5x10-4 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Conducting and semiconducting polymers show very interesting thermoelectric characteristics by having relatively high electrical but low thermal conductivity. This suggests that they can be used in thermoelectric patterning, which is achieved by forming localized and confi ned heated areas on the material by passing electric current through it. This thesis examines the usage of polymeric semiconductor of poly (3-hexyl thiophene)(P3HT) in thermoelectric applications. An experimental setup is build to measure the lateral thermal conductivity of P3HT thin film polymer to be 3.7 W/mK, which is not close to the reported real value of 0.2 W/mK. The analysis of measurement setup and results show signi ficant error induced by considerable amounts of thermal paths between measurement thermal probes alternative to the thermal path through the sample. Some suggestions are made to improve the experimental setup. E ect of doping on electrical conductivity and Seebeck coecient of P3HT is discussed to increase the thermoelectric fi gure of merit, ZT. ZT of P3HT is calculated with thermal conductivity value of 0.2 W/mK and found to be 2.5 x 10-4.