Sliding mode control of linearly actuated nonlinear systems
Doğrusal eyletimli doğrusal olmayan sistemlerin kayan kipli kontrolü
- Tez No: 255215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN U. SALAMCI, PROF. DR. M. KEMAL ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, durum değişkenleri kontrol girdilerince doğrusal olarak etkilenen doğrusal olmayan sistemler için kayan kipli kontrolcu tasarımını kapsamaktadır. Böyle bir sistem, (d/dt)x=A(x)x+B(x)u+d(x) biçiminde tanımlanabilir. Çalışmanın ana hattını, sistem için kayma yüzeyinin tasarlanması oluşturmaktadır. Doğrusal olmayan sistemler için sistematik bir kayma yüzeyi tasarlama yöntemi bulunmadığından bu çalışmada hareketli fakat parametreleri sistemin doğrusal olmayan özelliklerini etkisizleştirmek üzere sürekli uyarlanan bir kayma yüzeyi tasarlanmıştır. Buradaki uyarlama biçimi, kayma yüzeyi parametrelerinin Durum Bağımlı Riccati Denklemleri'nin (DBRD) kontrol süreci sırasında an be an çözülerek hesaplanmasını ve bu hesaplamalar kullanılarak yüzeyin otomatik olarak uyarlanmasını kapsamaktadır. Bu çalışmada geliştirilen iki yöntem: DBRD ile birleştirilmiş kayan kipli kontrolcü ve bias terimler içeren DBRD kontrol tasarımı hipersonik bir hava aracının boylamsal modeline uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers the sliding mode control design for a class of nonlinear systems, where the control input affects the state of the system linearly as described by (d/dt)x=A(x)x+B(x)u+d(x). The main streamline of the study is the sliding surface design for the system. Since there is no systematic way of designing sliding surfaces for nonlinear systems, a moving sliding surface is designed such that its parameters are determined in an adaptive manner to cope with the nonlinearities of the system. This adaptive manner includes only the automatic adaptation of the sliding surface by determining its parameters by means of solving the State Dependent Riccati Equations (SDRE) online during the control process. The two methods developed in this study: SDRE combined sliding control and the pure SDRE with bias terms are applied to a longitudinal model of a generic hypersonic air vehicle to compare the results.