Süt ineklerinin rasyonlarındaki farklı protein ve enerji düzeylerinin süt verimi ve bileşimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 33885
  2. Yazar: TALAT MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
6. ÖZET Araştırmanın amacı; süt ineklerinde verim payı ihtiyacının karşı¬ lanması için verilen kesif yemlerin, protein ve enerji düzeylerinde yapılacak değişikliğin, süt verimi ve sütün bileşimine etkisini belirlemek, süt üretim oranlan, maliyetleri ile enerji ve proteinden yararlanma (%) değerlerini tesbit etmektir. Araştırma; 4x4 Latin-Kare deneme deseni ile 3.5-4.5 yaşlı 4 Holstein ırkı inek kullanılarak yapılmıştır. Her dönem 15 gün alıştırma ve 10 gün esas olmak üzere toplam 25 gün sürmüştür. Araştırmada kullanılan Süt-1, Süt-2, Süt-3 ve Süt-4 karmalarının % ham protein ve metabolik enerjileri sırasıyle, %16 HP-2400 ME, %20 HP- 3100 ME, %20 HP-2400 ME ve %16 HP-3100 ME olarak planlanmıştır. Süt-1, Süt-2, Süt-3 ve Süt-4 karmalarının su, kurumadde, organik madde,ham protein, ham yağ, ham selüloz, azotsuz ekstra maddeler ve ham kül içerikleri analiz sonuçları her bileşen için ortalama %11.05, 88.95, 80.94, 16.01,2.32,8.31,53.85,8.01; % 8.84,91.16,83.73,20.35,10.45, 4.64, 47.67, 7.43; % 9.07, 90.93, 82.33, 21.64, 3.72, 9.34, 52.59, 8.60; %9.07, 90.93, 84.62,17.04, 10.46, 5.26, 52.10 ve 6.31 değerlerini almıştır. Metabolik enerji ise, Süt-1 için 2453 Kcaî, Süt-2 için 3075 Kcal, Süt-3 için 2384 Kcal ve Süt-4 için 3131 Kcal olmuştur. Bu denemede Süt-1, Süt-2, Süt-3 ve Süt-4 rasyonları ile yemlenen ineklerin yem tüketimleri; 1. rasyon için 4.767± 0.472, 2. rasyon için 5.703± 0.290 kg, 3-rasyon için 4.983*0.070 kg ve 4rasyon için 4.898± 0.196 kg şeklinde tesbit edilmiştir. Süt-1, Süt-2, Süt-3 ve Süt-4 rasyonlarıyla yemlenen ineklerin süt verimleri ve % 4 yağa göre düzeltilmiş süt verimleri; Süt-1 yemi için 9.716± 1.043 kg, 9.939±0.809 kg, Süt-2 yemi için 12.311±0.279 kg, ^61 11.599± 0.796, Süt-3 yemi için 9.887± 0.434 kg, 10.136*0.525 kg ve Süt-4 yemi için 10.491 ± 0.395 kg, 9.929± 0.412 kg'dır. Süt-1, Süt-2, Süt-3 ve Süt-4 rasyoniarıyîa yemlenen ineklerin sütlerindeki kurumadde, yağ, yağsız kurumadde, protein, laktoz ve kül oranlan, sırasıyla, % 12.747* 0.187,12.163* 0.378, 12.801 ±0.114, 12.194* 0.214; %4.215±0.231, 3.615±0.430, 4.165*0.166, 3.647*0.145; %8.532± 0.103, 8.548*0.097, 8.636±0.057, 8.547*0.108; %3.378± 0.129, 3.372± 0.036, 3.281±0.060, 3.299*0.129; %4..411±0174, 4.432±0.126, 4.610*0.106, 4.505± 0.064; %0.743± 0.014, 0.743*0.016, 0.744± 0.012 ve 0.742*0.017 olarak bulunmuştur. Dört ayrı rasyonla yemlenen ineklerin %4 yağa göre düzeltilmiş süt verimlerinde, süt üretim oranı ve süt üretim maliyetleri; 1. rasyon için 0.425± 0.009,565,685± 11.961 TL, 2.rasyon için 0.451± 0.016,890.193* 31.255 TL, 3. rasyon için 0.451*0.023, 634.309*32.288 TL ve 4. rasyon için 0.449*0.005, 833.764* 9.592 TL'dir. Farklı protein ve enerji seviyelerindeki rasyoıılarla yemlenen ineklerin normal süt verimlerinde enerji ve proteinden yararlanma (%) değerleri; 1. rasyon için %62.78± 1.045, %42.88* 1.276, 2. rasyon için %49.28± 1.051, %35.99± 1.575, 3. rasyon için %62.89* 2.962, %30.13± 1.621 ve 4. rasyon için ise %48.16± 0.846, %41.52± 1.902 olarak tesbit edilmiştir. Rasyonlara göre ineklerin kesif yem tüketimleri; süt verim ve bileşimleriyle, süt üretim oranları arasında istatistiksel yönden önemli farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the research is to determine the effect of changes in the levels of energy and protein content of the given concentrate feed (Milk-1, Milk-2, Milk-3 and Milk-4) for production covering necessary needs of dairy cattle on the milk yield and milk contents, milk production ratios, cost and the utilizing ratio of energy and protein (%). The research was conducted by using Latin Square experimental design with 4 Holstein dairy cattle which were 3,5-4,5 years old. Each period was total 25 days which of 15 days were for preparing period and 10 days were experiment period. The crude protein (%) and the metabolic energy for the feed mixture of the Milk-1, Milk-2, Milk-3 and Milk-4 were 16% CP-2400 ME, 20% CP-3100 ME, 20% CP-2400 ME and 16% CP-3100 ME respectively. The results of the analyses for Milk-1, Milk-2, Milk-3 and Milk-4 which were the mixture of water, dry matter, organic matter, crude protein, crude fat, crude cellulose, the matter of extraction without nitrogen and crude ash, showed 11.05, 88.95, 80.94, 16.01, 2.32, 8.31, 53.85, 8.01%; 8.84, 91.16, 83.73, 20.35, 10.45, 4.64, 47.67, 7.43%; 9.07, 90.93, 82.33, 21.64, 3.72, 9.34, 52.59, 8.60%; 9.07, 90.93, 84.62, 17.04, 10.46, 5.26, 52.10 and 6.31% respectively. The metabolic energy was also determined as 2453 Kcal for Milk-1, 3075 for Milk-2, 2384 Kcal for Milk-3 and 3131 Kcal for Milk-4. In this experiment, it was found that the consumption of feed with Milk-1, Milk-2, Milk-3, Milk-4 for dairy cattle were 4,767+0.472 kg, 5.703+ 0.290 kg, 4.983+ 0.070 kg and 4.898± 0.196 kg. Daily average milk production and milk production corrected 4% of fat feeding dairy cattle with Milk-1, Milk-2, Milk-3, Milk-4 ration were determined as 9.716± 1.043 kg, 12.311+ 0.279 kg, 9.887± 0.434 kg, 10.491* 0.39563 kg; 9.939*0.809 kg, 11.599± 0.796, 10.136* 0.525 kg and 9.929*0.412 kg. respectively. The amount of dry matter, fat, dry matter without fat, protein, lactose and ash content in milk of feeding dairy cattle with Milk-1, Milk-2, Milk-3 and Miik-4 were determined as 12.747+ 0.187, 12.163± 0.378, 12.801 ±0.114, 12.194*0.214%; 4.215* 0.231, 3.615± 0.430, 4.165± 0.166, 3.647*0.145%; 8.532*0.103, 8.548+0.097, 8.636*0.057, 8.547*0.108%; 3.378± 0.129, 3.372*0.036, 3.281*0.060, 3.299±0.129%; 4..411±0174, 4.432*0.126, 4.610* 0.106, 4.505*0.064%; 0.743*0.014, 0.743± 0.016, 0.744*0.012 and 0.742± 0.017% respectively. The milk production ratio and production cost in 4% CPM as well as the utilizing value of energy and protein ratio in the normal milk production of feeding dairy cattle with Milk-1, Milk-2, Milk-3 and Milk-4 were determined as 0.425*0.009, 0.451*0.016, 0.451*0.023, 0.449*0.005; 565.685*11.961 TL, 890.193*31.255 TL, 634.309* 32.288, 833.764*9.592 TL; 62.78*1.045%, 49.28*1.051, 62.89*2.962, 48.16±0.846; 42.88*1.276%, 35.99* 1.575, 30.13* 1.621 and 41.52* 1.902 respectively. As a result there is no statistically differences among intensive feed consumption, milk production, milk composition and milk production ratio for dairy cows.