Implementation of the Heath-Jarrow-Morton model on the Turkish Government zero-coupon bonds
Heath-Jarrow-Morton modelinin kuponsuz Türk Devlet tahvillerine uygulanması
  1. Tez No: 338853
  2. Yazar: ALİ TOLGA KÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Faiz oranlarının vade yapısı, vade tarihine kalan zamanları farklı olan ve temerrüt riski taşımayan menkul kıymetlerin faiz ilişkilerini açıklar. Faiz oranlarının vade yapısının zaman içerisindeki gelişimi piyasanın gelecekle ilgili beklentilerini yansıtır. Vade yapısını açıklamaya ve faiz oranına hassas olan finansal araçları fiyatlamaya çalışan, denge modellerinin ve arbitraj fırsatı bulundurmayan modellerin dahil olduğu birçok yaklaşım mevcuttur. Bu çalışma, Heath-Jarrow-Morton (HJM) olarak adlandırılan, arbitraj fırsatı taşımayan bir modele odaklanmış ve faizlerin vade yapısını vadeli kurlar üzerine kurmaya çalışmıştır. Vadeli kurlar, Türk Hükümeti tarafından ihraç edilen kuponsuz tahviller kullanılarak elde edilmiştir. Vadeli kurların gelişimi, önceden belirlenmiş drift ve volatilite fonksiyonlarına sahip çok faktörlü bir HJM modeli ile tanımlanmıştır. Model parametrelerinin değerlemesi, geçmiş tarihli verilerin dahil edildiği bir değerleme yöntemi ve istatistiksel bir analiz olan PCA kullanılarak yapılmıştır. İleri tarihteki tahvil fiyatları, bulunan parametre değerlerinin dahil edildiği bir benzetim algoritması ile tahmin edilmiştir. Sayısal sonuçlar, model fiyatlarının gerçek tahvil fiyatlarını bir miktar düşük seviyede değerlediğini göstermiştir. Model fiyatları ve gerçek fiyatlar arasındaki bu sapma çoklu lineer regresyon analizi ile açıklanmaya çalışılmıştır. İlişkileri anlamak için bazı küresel ve ulusal ekonomik göstergeler kullanılmıştır. Performans değerlendirmeleri, HJM modelinin bazı ekonomik göstergelerle yapılan hata tahminiyle beraber başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The term structure of interest rates explains the relationship among interest rates on default-free securities that vary in their time to maturity. The evolution of the term structure of interest rates through time reflects the future expectations of the market. There is a wide range of approaches including the equilibrium models and arbitrage-free models, all of which try to describe the term structure of interest rates and price interest rate sensitive financial instruments. This thesis focuses on a specific arbitrage-free model called Heath-Jarrow-Morton (HJM), and tries to structure the term structure based on the forward rates. The forward rates are obtained from the prices of zero-coupon bonds issued by the Turkish Government. The evolution of forward rates is described by a multi-factor HJM model with pre-specified drift and volatility functions. The parameters of the models are estimated by an historical procedure using a statistical Principal Component Analysis (PCA). The estimated parameters are used in a simulation algorithm to forecast the future zero-coupon bond prices. The computational results show that the model slightly underprices the real zero-coupon bonds. This deviation between the model and real prices are tried to be explained by a multiple linear regression analysis. Some global and domestic economic indicators are used to understand the relations. The performance evaluations indicate the success of the HJM model together with an error forecast based on specific economic parameters.