Dynamic impacts of performance based payment system on public hospitals in Turkey
Performansa dayali ödeme sisteminin Türkiye'deki devlet hastaneleri üzerinde dinamik etkileri
  1. Tez No: 338854
  2. Yazar: TUĞRUL MEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sağlıkta performansa göre ödeme (PGÖ) sisteminin amacı hekimlere ve hastanelere performansa göre ödeme yaparak sağlık hizmet kaynaklarının verimliliğini arttırmaktır. Sağlık Bakanlığı Türkiye?de 2004 yılından itibaren PGÖ sistemini uygulamaktadır. Bu çalışmanın amacı PGÖ?nin hastaneler ve hekimler üzerindeki dinamik etkilerini araştırmaktır. Model doktorların hastalar ile etkileşimlerini, gelir baskısının hekimler üzerindeki etkisini ve sağlık göstergeleri ve kalitesi üzerine etkileri içermektedir.Verimliliği arttırmak için, hekimler daha fazla medikal aktivite gerçekleştirmeye teşvik edilmektedir. Gelir baskısını üzerinde hisseden hekim, gelirini daha fazla muayene, teşhis ve ameliyat gerçekleştirerek arttırken kaliteye daha az önem verebilir. Bunun sonucu olarak yetersiz tedavi edilen ve yanlış teşhis konulan hastalar sağlıkta kaliteyi olumsuz olarak etkiler. Buna karşın, gelir endişesi olmayan doktorlar, sağlıkta hizmet kalitesine birincil öncelik vererek verimliliği düşürebilirler. Bu yaklaşım hastanedeki yoğunluğa ve hekimler üzerindeki yoğunluk baskısına neden olur. Birbirine ile çelişen etkiler sağlıktaki göstergelere PGÖ?nin etkilerini araştırmak amacıyla modele dahil edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, dinamik hipotez ve Türk sağlık sisteminde görülen genel sistem davranışları ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of pay for performance (P4P) system in healthcare is to increase the efficiency of healthcare resources by paying physicians and hospitals for performance. Ministry of Health in Turkey has implemented P4P since 2004. The purpose of this study is to investigate the dynamic impacts of P4P on performance of hospitals and behaviors of physicians. The model includes physicians? interactions with patients, revenue pressures on physicians, and the resulting impacts on health outputs and quality. In order to increase productivity, physicians are induced to perform more medical activities. Physician, who experiences revenue pressure, may try to increase his/her revenue by performing more medical activities and give less importance to quality. Resulting inadequate treatments and wrong diagnosed patients would have negative effects on health quality. On the other hand, physicians who do not have any revenue concerns may give the quality of healthcare absolute priority, meanwhile undermining the productivity. This tendency may result in hospital crowding and high crowding pressures on physicians. Such conflicting pressures are included in model to investigate the impacts of P4P on health outputs in public hospitals. Results obtained concur with our dynamic hypotheses summarized above and agree with some of the general behaviors recently observed in Turkish healthcare.