A trilevel defender-attacker problem with partial interdiction
Üç seviyeli kısmi saldırı problemi
- Tez No: 338852
- Danışmanlar: PROF. DR. M.NECATİ ARAS, DOÇ. DR. DENİZ AKSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde terörizm en önemli problemlerden biri haline gelmiştir. Bu nedenle kritik altyapı sistemlerinin güvenilirliği ve sağlamlığı önem kazanmıştır. Bu çalışmada, üç seviyeli karışık tamsayılı programlama modeli kullanılarak; kasıtlı saldırı riski olan bir ağ sisteminde bulunması gereken tesislerin yerini belirleyebilmek ve hizmet alacak müşterileri bu tesislere atayabilmek için en iyi strateji belirlenmeye çalışılmıştır. Üst seviyede sistem planlayıcısı (lider), tesis yerlerine ve bu tesislerden hizmet alacak müşterilere karar verirken, orta seviyede saldırgan (takipçi), hangi tesislerin hangi oranla vurulacağını belirler. Alt seviyede ise sistem planlayıcısı azalan kapasiteleri göz önünde bulundurarak müşterilerin hizmet alacağı tesisleri belirler. Tesislerin kalan kapasitelerinin yeterli gelmemesi durumunda ise sistem dışından hizmet alımı yoluyla müşteri ihtiyaçlarını karşılar. Çözümde, üst seviyede Tabu arama ile tesis yerleşimi, ticari çözüm paketi Cplex ile müşteri ataması ve orta seviyede, Elektromagnetizm benzeri algoritma ile de saldırganın stratejisi belirlenir. Son olarak alt seviyede, Cplex kullanılarak saldırı sonrası müşteri atamaları yapılarak çözüme ulaşılır. Bu çözüm yöntemi dikkate değer sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism is one of the most serious problems of today?s world. Thus, the reliability and robustness of network systems with critical infrastructure are crucial. In this thesis, the best location-allocation strategy is sought to serve the customers in a network system in case of intentional disruptions caused by terrorist attacks. For this purpose, a trilevel mixed integer programming model is introduced. In the upper level, the system planner (leader) determines the facility locations, the capacities of the facilities, and the assignment of customers to the facilities. The attacker (follower) makes the choice of the interdiction fractions on the opened facilities in the middle level. In the lower level, the system planner sets the reassignment of the customers considering the capacity reduction of the facilities and decides which customers are served by outsourcing. In the upper level, a tabu search heuristic is used to locate facilities and commercial solver Cplex is employed to determine the capacities of the opened facilities and pre-attack allocations. The best interdiction strategy is found by the Electromagnetism Like Algorithm (EMLA) in the middle level. Finally, the post-attack allocations are found with Cplex. This solution method gives quite satisfactory results.