Effects of magnetically treated water on properties of concrete
Manyetik etkiye maruz kalan suyun beton özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 338861
  2. Yazar: YASİN ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, manyetik alana maruz kalan suyun özelliklerindeki değişimin ve bu suyun beton özelliklerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla manyetik etki oluşturacak bir düzenek hazırlanmıştır. PVC boru etrafına neodyum mıknatıslar yerleştirilmiş ve borudan geçirilen su ve katkının manyetik etkiye maruz kalması sağlanmıştır. Manyetik alanın su özelliklerine etkisini tespit etmek amacıyla pH, yüzey gerilimi, viskozite, FTIR ve NMR analizleri yapılmıştır. Manyetik etkiye maruz kalan suyun beton karma suyu olarak beton özelliklerine etkisini araştırmak için 32 beton karışımı hazırlanmıştır. Karışımlarda suyun manyetik etkiye maruz kalması, katkının manyetik etkiye maruz kalması, katkı tipi ve çimento dozajı değişken olarak kabul edilmiştir. 24 beton karışımı aynı reçete ile hazırlanmıştır. 4 beton karışımında kimyasal katkı kullanılmamıştır. 4 beton karışımı ise farklı su/çimento oranlarında ve aynı kıvamda üretilmiştir. Ayrıca, manyetik etkiye maruz kalan su ile yapılan betonların dürabilite özellikleri de incelenmiştir. Bu kapsamda hızlı klorür iyonu geçirimliliği deneyi ve basınç altında su geçirimliliği deneyi yapılmıştır. Deneyler Boğaziçi Üniversitesi Yapı Malzemeleri Laboratuvarında, Sabancı Üniversitesi Biyokimya ve Nükleer Araştırma Laboratuvarlarında ve Akçansa Çimento Teknoloji Merkezinde yapılmıştır. Çalışma sonucunda manyetik etkinin suyun pH derecesini ve viskozitesini arttırdığı, yüzey gerilimini düşürdüğü, hidrojen bağ gücünü değiştirdiği ve bunun sonucu olarak su kümelerinin parçalanıp ebatlarının küçülmesine neden olduğu tespit edilmiştir. Beton deneyleri sonucunda ise manyetik etkiye maruz kalan suyun ve/veya katkının betonun işlenebilirliğini arttırabildiği ve bu sayede aynı kıvamı elde etmek için daha az su kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of magnetic field on water properties and the effects of magnetically treated water on concrete properties. For this reason a device was set up to prepare treated water. Permanent neodymium magnets were located around a PVC pipe and it was used to create treated water and admixture. To investigate the effects of magnetic field on water properties pH, surface tension, viscosity, FTIR and NMR tests were conducted. To determine the effects of magnetically treated water on concrete properties 32 concrete mixtures were prepared. The variables of concrete mixtures were the treatment of water, type of admixtures, treatment of admixtures and cement dosage. For 24 concrete mixtures the recipes were same. 4 concrete mixtures were produced without admixtures and 4 mixtures were produced at same workability level with different water/cement ratios. It was aimed to determine the effect of magnetically treated water on workability and strength of concrete. Also rapid chloride ion permeability test and water penetration under pressure test were carried out to investigate the influence of water treated by magnetization on durability of concrete.The experiments were conducted at Boğaziçi University Construction Materials Laboratory, Sabancı University Biochemistry and Nuclear Research Laboratory and Akçansa Cement Technology Center. Results showed that magnetization can change the properties of water such as increase in pH and viscosity, decrease in surface tension, change in hydrogen bond strength and decrease in size of water clusters. On concrete side, it was found that there can be an enhancement in workability of concrete when treated water or admixture is used and the improvement in workability can lead to a decrease in water amount used in concrete production and an improvement in compressive strength.