Investigation of soil amplification on geosynthetic reinforced soil retaining walls
Titreşime dayalı hasar tespıt ve sismik performans belirleme
  1. Tez No: 338862
  2. Yazar: MERİÇ DİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Geosentetikler ile Donatılandırılmış Zemin İstinat Yapıları kavramı çekme direnci olmayan zeminin geosentetik donatılar yardımı yapıya dönüştürülmesidir. 40 yıla yakın bir süredir dünyanin bir çok bölgesinde kullanılmıştırlar. Şu ana kadar dinamik tepkileri umut verici olup, konu üzerine bir çok akademik çalışma ve araştırma yapılmıştır. İvmelerin amplifikasyonu hususu yapılan hem deneysel hemde nümerik çalışmalar sırasında tespit edilmiştir. Bu çalışmada amaç, zemin, dolgu, taban zemin olarak kullanılan malzemelerin ve geosentetik donatı tasarımının ivme amplifikasyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Sonlu Elemanlar Programı Plaxis v8.2 ile 4 farklı zemin tipi kullanılarak, 9 farklı model ¨uzerinde analizler yapıldı. Duvar modelleri basit geometriye sahip, orta yükseklikte olmak sureti ile seçilmiştir. Kullanılan zemin tipleri kaya, sıkı kum, kum ve kildir. Donatılar standart geogrid olup ön duvar yüzü betonarme plaka olarak oluşturulmuştur. Belirlenmiş deplasmanlar yöntemi dinamik analizler için belirlenmiş bir harmonik deprem hareketi ile uygulanmıştır. Analizler ivmelerin en fazla amplifiye oldukları bölgelerin duvarın ön yüzüne ve üst kısmına yakın bölgeleri olduğu sonucunu vermiştir. Amplifikasyonlar, deformasyonlar ve donatı gerilmeleri açısından, dolgu malzemesi olarak kohezyonlu malzeme kullanımının,kohezyonsuz malzeme kullanımına göre çok daha başarılı bir performans doğuracağı sonucuna ulaşılmıştır. Kilin ayrıca duvarın derin bölgelerinde ivme değerlerinde azaltıcı bir etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Genel anlamda, bugün kullanılan standartlara uygun inşaa edilen bu tip duvarların deprem yükleri altında başarılı davrandıklarını ve ivmelerin amplifikasyonlarının en yoğun bağlı olduğu hususun zemin özellikleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geosynthetic Reinforced Soil RetainingWall concept is basically reinforcing a soil mass to form a wall from the soil which has a little tensional strength. These structures have been used all around the world for nearly four decades right now and their dynamic performance has been tested with models and on the field by observation. So far their dynamic response performance is promising. The amplification of accelerations is one of the issues which have been determined during both experimental and numerical studies. In this present study the aim is, to observe the amplifications relativity due to the materials used as natural fill, backfill, base soil and the design of the geosynthetic reinforcements. A commercial Finite Element Method program Plaxis v8.2 is used to conduct analyses on 9 different models with 4 different soil types. These soil types are defined as rock, stiff sand, sand and clay. A geogrid was used as reinforcement and the wall facing is selected as a concrete plate. Prescribed displacements method was used with a harmonic earthquake motion in order to conduct dynamic analyses. The analyses have resulted in that the accelerations are most amplified at places close to the top and to the face of the wall. Clay has shown a better performance as a backfill material compared to sand in amplification of accelerations, deformations, axial forces. Clay also has a de-amplification effect in the depths of the medium. The general conclusion is walls designed according to the current specifications behave successfully under earthquake loading conditions and amplification of accelerations are heavily affected by the soil properties.