Large strain shear modulus of sand as a function of confinement and relative density
Kumlarda büyük deformasyon şartlarında kayma modülünün gerilme ve sıkılık ile değişimi
- Tez No: 338863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Zeminlerin kesme modülü birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerden bazıları zemin plastisitesi, daneciklerin minerolojisi ve şekli, göreceli yoğunluk, ortamdaki basınç, kesme gerinimi ve yükleme tekrar sayısı olarak sıralanabilir. Bununla birlikte, temiz kum için zeminin görecrli yoğunluğu ve çevresel basınç diğer faktörlere göre daha baskın durumdadır. Etkin yüklere bağlı olarak zemin rijitliğinin değişimi hakkındaki araştırmalar, geoteknik mühendisliği için önemli bir konu olmuştur. Diğer bir yandan, toprağın bu kritik özelliği, maliyetli ve hassas sonuçlar alabilmek için uzun zaman gerektiren arazi ve labaratuvar deneylerinden faydalanılarak araştırılabilir. Bu problem sebebiyle, mühendisler G değerinin büyüklüğünü hesaplamak için genelde basit ve yaklaşık olan ampirik yaklaşımlar kullanırlar. Bu tezin hazırlanışı sırasında, toprağın görecrli yoğunluğu (RD) ve düşey efektif gerilmesinin (?_v^') kesme modülü üzerindeki etkisini kesme geriniminin bir fonksiyonu gibi anlamak ve onu sayısallaştırmak amacıyla yaklaşık 200 tane basit kesme deneyi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca toprağın göreceli yoğunluğunun (RD), düşey efektif gerilmesinin (?_v^') ve %0.1 ve %10 aralığındaki bir kesme geriniminin bir fonksiyonu olarak düşünülen G?nin tahmin edilebilmesi için bir denklem geliştirilmiştir. Önerilen bu denklemin göze çarpan avantajı ise denklemin toprağın göreceli sıkılığı (RD) ve düşey efektif gerilmesi (?_v^') gibi direkt olarak ölçülebilir ve hesaplanabilir parametrelerden oluşmasıdır.
Özet (Çeviri)
Shear modulus of soils (G) is dependent on so many factors, such as, plasticity, mineralogy of soil particles and particle shape, relative density, overburden pressure, shear strain magnitude, number of cycles and some more. Meanwhile, for clean sands two significant factors prevail upon the others; relative density and confining pressure. Investigation on stiffness of soils against induced loads has always been a crucial issue for geotechnical engineers. On the other hand, this critical property of soil can be surveyed through in-situ and laboratory tests, which are costly and a long time is needed to obtain precise results. Due to these problems, engineers often prefer to use simple and straightforward empirical approaches to calculate the value of magnitude of G. In this thesis, nearly 200 Direct Simple Shear tests were conducted on two types of sands to understand and quantify the influences of relative density (RD) and vertical effective stress (?_v^') on shear modulus as a function of shear strain. Additionally, an equation was proposed to estimate G as a function of RD, ?_v^' and shear strain within the range of 0.1 to 10%. The outstanding advantage of proposed equation is that it uses directly measurable and calculable parameters (RD and ?_v^').