Investigation of geosynthetic reinforced tiered retaining walls using finite element analysis
Sonlu elemanlar analizi kullanılarak geosentetik donatılı katlı istinat duvarlarının incelenmesi
  1. Tez No: 338864
  2. Yazar: TOLGA YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yüksek duvar tasarımında; estetik ve ekonomik avantajlarından dolayı donatılandırılmış katlı zemin istinat duvarları kullanılabilir. Bu tür duvarlarda, deplasmanların azalması ve güvenlik katsayısının artması için komşu iki duvar arasında belirli bir mesafe bulunur. Bu çalışma iki bölüme ayrılmıştır ve her iki bölümde de sonlu elemanlar yöntemini kullanan Plaxis 8.2 adlı ticari bir bilgisayar programı yardımıyla toplam 58 adet analiz yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; donatı uzunluğunun (L), duvar dolgu tipinin ve duvarlar arası mesafenin (S) donatılandırılmış iki katlı zemin istinat yapısının davranışına olan etkisi sayısal analizler kullanılarak incelenmiştir. Artan donatı uzunluğu güvenlik katsayısında artışa ve yatay deplasmanlarda azalmaya sebep olmuştur. Fakat, duvarlar arası mesafenin duvar yüksekliğinin 1.5 katını geçtiği durumlarda donatı etkisinin önemli ölçude azaldığı gözlenmiştir. Duvarlar arası mesafenin arttırılmasıyla güvenlik katsayısı artmıştır ve kalıcı yatay deplasmanlar azalmıştır. Kohezyonsuz dolgu yerine kohezyonlu dolgu kullanıldığı durumlarda, güvenlik katsayısının azaldığı ve deplasmanların arttığı gözlenmiştir Çalışmanın ikinci bölümü, katlı istinat duvarının iki bağımsız duvar olarak ¸calışmaya başladışı öteleme mesafesini tayin etmek için yapılmıştır. Kohezyonsuz dolgularda; kritik öteleme mesafesi kat yüksekliğinin 2 katı (2H) olarak bulunmuştur. Kohezyonlu dolgu kullanıldığında bu değer duvar katının 2.25 katı (2.25H) olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tiered reinforced soil retaining (RSR) walls can be used to take advantage of both the aesthetics and the economics of RSR walls while considering high heights. In such walls, an offset between each pair of adjacent tiers is introduced, thus reducing the displacements and increasing the factor of safety. This study was divided into two parts and in both of the parts a commercial computer program Plaxis 8.2 which is based on finite element method is used to conduct totally 58 analyses. In the first part of the study; effects of reinforcement length (L), type of reinforced soil and offset distance between tiers (S) on the behaviour of two tiered reinforced soil retaining wall was investigated using numerical analyses.Increasing reinforcement length causes increase in factor of safety and decrease in the horizontal displacements. However; when offset distance exceeds 1.5 times the tier height, effect of reinforcement length on factor of safety and displacements decreases significantly. Increasing the offset distance increases the factor of safety and reduces the permanent horizontal displacements as expected. For the chosen soil types; when cohesive fill used instead of non cohesive fill, lower safety factors and higher displacements in magnitude were obtained. Second part of the study was conducted to determine the critical offset distance beyond which two tiered wall behaves like two independent walls. For non cohesive fill, critical offset distance was found as 2 times of the tier height (2H). When cohesive fill was used, this value was 2.25 times the tier height (2.25H).