Converting existing buildings to green buildings: Implementations in Turkey
Mevcut binaların yeşil binalara dönüştürülmesi: Türkiye'deki uygulamalar
- Tez No: 338866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Küresel ısınma, iklim değişikliği ve temiz su tedariki son zamanlarda önemli bir sorun haline gelmiştir. Buna rağmen, insanoğlu doğaya zarar vermeye ve doğal kaynakları tüketmeye devam etmektedir. Dünyadaki enerji ve su kullanımının büyük bölümü binalarda gerçekleşmektedir ve ayrıca insanlar hayatlarının çoğunu yine binalarda geçirmektedir. Tüm bu nedenler çevre dostu, sürdürülebilir, daha konforlu, daha verimli ve az tüketen yeşil binaları ön plana çıkarmaktadır. Gelişmiş ülkeler yeşil bina ve sürdürülebilirlik konularında oldukça geniş bilgiye sahipler ve bu bilinçle 20 yıldan fazla bir süredir çalışmalarına devam etmektedirler. Farklı çevresel performans değerlendirme sistemleri oluşturmuşlardır. Ancak; Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu konuda bir bilinç eksikliği görülmektedir. Türkiye?nin yapı stokunda eski ve verimsiz binlerce bina olduğu ve hala büyük bir konut açığı olduğu için, yeşil bina kavramı ülke için büyük bir fırsat teşkil etmektedir. Yeşil bina kavramı henüz Türkiye?de yeni olduğu için, hem mal sahipleri hem de son kullanıcıların akıllarında yeşil bina uygulamaları, çevre dostu malzeme temini ve yeşil bina ek maliyetleri gibi konularda sorular bulunmaktadır. Yeni yeşil bina inşaatları konusunda pek çok bilimsel araştırma bulunmasına rağmen, mevcut binaların yeşil binaya dönüştürülmesi konusunda daha az bilgi mevcuttur. Bu araştırma, yeşil bina dönüşüm projelerini etkileyen etkenleri ve bu projeleri Türkiye?de etkili ve verimli şekilde tamamlamanın yollarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental challenges like global warming, climate change and fresh water supply has recently become an important issue. However, humankind continues to harm the nature and waste natural resources. Large amounts of energy consumption and water use all over the world result from buildings and also a large part of human life time is spent in buildings. All these reasons bring green buildings into the front scene that are environmental friendly, sustainable, more comfortable, energy efficient and low consuming structures. Developed countries have a comprehensive knowledge of green building and sustainability concepts and have been working with this awareness for more than 20 years. They established different environmental performance assessment systems. However, there has been lack of awareness in developing countries like Turkey. Since there are thousands of old and inefficient buildings in Turkey?s building stock and still a large housing deficit, green building concept is a great opportunity for the country. Since green building is a relatively new concept in Turkey, there are certain questions both in owners? and end users? minds about green building implementations, supplying environmental friendly construction materials, encountering additional costs in a green building project etc. There are many studies about green new construction projects; however there is less information about greening existing buildings. This research is based on investigation of factors influencing green retrofit and renovation projects and the ways in which such projects can be completed efficiently and effectively in Turkey.