Morphological evaluation of 1-site polycrystalline models
1-komşulu poli-kristal modellerinin morfolojik değerlendirilmesi
- Tez No: 338883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT CAN AYDINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mezo-skaladaki modeller tanecik seviyesindeki etkileşimi göz önünde bulundururlar. Sürekli ortam modellerinden farklı olarak, kristaldeki elastik anizotropi ile plastik aktivitelerden kaynaklı süreksizlikleri hesaba katarlar. Tekil tanecikler üzerindeki yük fraksiyonlarına, taneciklerin mahalilndeki diğer taneciklerin hesaba katıldığı (n-komşulu) modeller ile ya da birleştirici varsayım yapıp tekil komuşu etkilerini görmezden gelen (1-komşulu) modeller ile karar verilir. Kendi içinde tutarlı modeller (SCM) haricinde 1-komşulu modeller morfolojik etkilerin değerlendirilmesinde limitlidir. Bu tez SCM?lerin tek fazlı ve çok fazlı polikristal deformasyonunu modelleyebilecek yeteneğe getirmek için gerekli olan araçları ve model adaptasyonlarını incelemektedir. Bariz morfolojilerin başarılı mezo-skala modellemeleri daha komplike ve masraflı olan sonlu eleman modellerinden kaçınmaya izin verir. Bu bağlamda, ayarlanabilir nokta model çerçevesi (APMF) isminde Python® da yazılmış, nesne-bazlı, esnek bir yazılım çerçevesi oluşturuldu. Bu yapı (i) hazırdaki uygulamalarla bağdaştırılabilir, (ii) çok-fazlı malzemeler ile genişletilmiş, ve (iii) istenilen polikristal model eklentisi yapmaya izin verir. APMF ile üretilmiş modeller tek ve çok fazlı birçok sayısal deney ile doğrulanmıştır. 1-komşulu modeller arasında SCM , Eshelby elipsoidinin (inklüzyon) yarı çapı ve oryantasyonunun ayarlaması ile morfolojiyi uygular. Şu anki APMF bu parametrelerin tek tek bütün tanecikler için bağımsız olarak uygulayabilir. Eshelby elipsoidinin limit şekilleri kullanılarak, (küre, iğne, ve disk şeklindeki) ve bunların yalın, eşit-gerilim/gerinim kuralları ile kıyaslayarak, rastgele olmayan morfolojilerin polikristal üzerindeki etkisi simule edildi. İki fazlı, iki katmanlı Cu/Nb?un içerisindeki kalıntı gerinimler, Nb kümesinin üzerinde termal olarak oluşturulmuş özgerinim çalışıldı. Tek fazlı polikristalde, doğru modelleme için, tanecik ile inklüzyon şekli arasında birebir ilişki olduğu gözlemlendi. Diğer yandan, APMF?nin herbir fazın farklı şekle sahip olduğu iki fazlı malzemelerin doğru modellenmesi için hiyerarşik modelleme ile geliştirilmesi gerektiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Mesoscale models consider grain level interactions. Unlike continuum models, they account for the discontinuities stemming from the elastic anisotropy of the crystallites in addition to the directional nature of the dislocation slip. Load fractions on individual grains are decided by considering the individual neighborhood of grains (n-site models), or by making unifying assumptions ignoring the specific neighborhood (1-site models). 1-site models are typically incapable of incorporating the morphology of the grain neighborhood except for the self-consistent models (SCM). This thesis investigates the tools and model adaptations to make self-consistent models capable of modeling single-phase and multi-phase polycrystals with pronounced morphological features. Modeling the effects of these features with 1-site models allow avoiding the more expensive and complicated finite element analyses. To this end, a flexible, object-oriented, Python® based software framework is engendered, called APMF (Adaptable Point Model Framework). APMF can (i) accommodate conventional single-phase applications, (ii) extended with multi-phase materials and (iii) allows extension to any desired constitutive rule or polycrystalline interaction. Models created with APMF are verified with several test cases of single-phase and multi-phase structures. Among 1-site models, SCM implements morphology by adjusting the radii and orientations of the Eshelby ellipsoid (inclusion). The current APMF implementation adds the capacity to assign these parameters independently for each grain. By using limiting shapes of Eshelby ellipsoid (namely, sphere, needle, and disc) and comparing with the simplistic isostrain/isostress rules, the effect of the structured (non-random) morphologies on the behavior of the polycrystals are simulated. As a multi-phase application, residual strains inside a two-phase Cu/Nb bilayer is studied by applying thermally induced eigenstrain on the Nb aggregate. In single-phase polycrystals, to model the interaction correctly, a one-to-one relation between the grain shape and the inclusion shape is observed. On the other hand, to capture the interaction correctly in two-phase materials having different grain shapes, APMF should be extended with hierarchic models.