Göreceli tespit ile tedavi edilen tibia cisim kırıklarında rotasyonel dizilimin değerlendirilmesi ve klinik sonuçlar ile ilişkisi
Evaluation of rotational alignment and its relationship with clinical outcomes in tibial shaft fractures treated with relative fixation
  1. Tez No: 990399
  2. Yazar: ATIL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN MANOUCHEHR ESKANDARİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tibia cisim kırıkları en sık görülen uzun kemik kırıklarından biridir. Günümüzde tibia cisim kırıklarının standart tedavi yaklaşımı, göreceli tespit metotlarından biri olan kilitli intramedüller çivi ile tespittir. Erişkinlerde anstabil ve deplase tibia cisim kırıklarında kullanılan bu yöntemde, mutlak tespit yöntemlerinin aksine anatomik redüksiyon amaçlanmamaktadır. Tibia cisim kırıklarının göreceli tespitinde anatomik redüksiyon hedeflenmediğinden malrotasyon olasılığı yüksektir. Literatürde öne sürülen rezidüel malrotasyon oranı %30 kadardır. Ancak bu rezidüel malrotasyonun diğer plan deformiteleri ve fonksiyonel kayıplar ile ilişkisi detaylıca araştırılmamıştır. Genel kabul 10 dereceden fazla malrotasyonun fonksiyonel kayba neden olduğu lehinedir. Bu çalışmada, intramedüller çivi ile tedavi edilmiş tibia cisim kırıklarında, fiziksel muayene ile belirlenen tibial rotasyon derecelerinin, kırığa ait özellikler, geç dönem radyografik bulgular ve fonksiyonel skorlarla ilişkilerinin incelenmesi amaçlandı. Ocak 2007 – Aralık 2024 tarihleri arasında kliniğimizde izole tibia cisim kırığı nedeniyle göreceli tespit yapılmış olup poliklinik takipleri tam ve çalışma verileri bulunan 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ilk başvuru grafilerinde kırığa ait özellikler (kırık morfolojisi, kırığın anatomik yerleşim bölgesi, eşlik eden fibula kırığı varlığı) not edildi. Son kontrollerde düz ve ortoröntgenogram görüntülerinde geç radyografik bulgular (sagital ve koronal plan deformiteleri ve ekstremiteler arası uzunluk farkı) değerlendirildi. Son kontrollerde ayrıca hastaların ayak bileği (AOFAS), diz (Modifiye Cincinnati Puanlama Sistemi) ve tüm ekstremite (LEFS) fonksiyonel skorları not edildi. Tibial rotasyon düzeyinin değerlendirilmesi için 3 farklı gözlemci tarafından; her iki ekstremitede uyluk- ayak (UAA) ve transepikondiler-transmalleoler (TTA) açıları ölçüldü. Her iki ölçüm için cerrahi geçirmeyen ekstremiteler referans alınarak iç rotasyon negatif, dış rotasyon pozitif değerler şeklinde not edildi. Hastalar iki farklı yöntem ile gruplandırıldı. İlk yöntemde UAA ve TAA değerlerinin ortalamaları alındı ve standart sapmaları belirlendi. Standart sapma içinde kalan grup normal, standart sapmadan daha düşük değere sahip olan grup iç rotasyon, standart sapmadan daha büyük değere sahip olanlar dış rotasyon grubu olarak adlandırıldı. İkinci yöntemde literatürde normal sınırlar olarak kabul görmüş olan 10 derecelik rotasyon temel alındı. Bu gruplamada -10 ve +10 derece değerleri arasındaki hastalar normal grup, dışında kalan negatif ve pozitif değer olması fark etmeksizin malrotasyon grubu olarak belirlendi. İstatistiksel analizde rotasyon açıların radyolojik bulgular ile ilişkisi analiz edildi ve rotasyon açısı temelli gruplar fonksiyonel skorlar açısından karşılaştırıldı. Tüm testlerde p<0.05 üzeri değerler anlamlı kabul edildi. Çalışmamızda katılımcıların yaş ortalaması 40.9, yaş aralığı 18–69 yıl idi. Katılımcıların %70.8'i erkekti. Kırıkların %60.4'ü sol alt ekstremitede yer almaktaydı. Kırık bölgesi yerleşimi incelendiğinde en sık orta ⅓'te (%47.9) idi. Kırık morfolojisi açısından olguların %35.4'ünde spiral oblik vardı. Hastaların %77.1'inde eşlik eden fibula kırığı vardı. Ölçülen UAA ve TTA için gözlemciler arası güvenilirlik analizi yapıldı. İnterklas korelasyon katsayısı (ICC) 0.999 olarak bulundu (p<0.05). Bu iki açı ölçüm tekniği arasında da yüksek korelasyon saptandı (ICC=0.990, p<0.05). Tüm hastalarımız ele alındığında ortalama tibial rotasyon açısı UAA için +0,86 derece (en küçük -25 -en büyük +23), TTA için +0,66 derece (en küçük -30 -en büyük +20) idi. Hastalar eşlik eden fibula kırığı açısından iki gruba ayrıldı. Fibula kırığı olanlarda, UAA ve TTA sırasıyla 1.54±9.79 ve 1.32±9.54 derece idi. Bu açılar, fibula kırığı olmayanlarda -1.42±6.65 ve -1.54±5.53 ölçüldü. Açılardaki bu farklara rağmen, iki grup arasında UAA ve TTA açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Kırığın yerleşim bölgesi ve ilk kırık morfolojisi parametreleri ile rotasyon düzeyi açıları arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05). Yapılan korelasyon analizinde UAA ve TTA değerleri ile kısalık farkı, koronal ve sagittal plan deformiteleri arasında korelasyon izlenmedi (p>0.05). Rotasyon düzeyi açılarından UAA her üç fonksiyonel skor ile anlamlı ilişkiye sahipti (p<0.05). Bu ilişki iç ve dış rotasyonda da bulundu. En güçlü ilişki dış rotasyon artışında olup üç fonksiyonel skoru da olumsuz etkilemekteydi. TTA, Modifiye Cincinnati ve LEFS skoru ile anlamlı ilişkili iken (p<0.05), AOFAS ile anlamlı ilişkili bulunmadı (p>0.05). Dış rotasyon derecesi arttıkça Modifiye Cincinnati ve LEFS skorunu kötü yönde etkiliyordu. Çalışmamız, tibial rotasyon açısını değerlendirmek için kullandığımız klinik ölçümtekniklerinin etkin, güvenli ve tekrarlanabilir olduğunu göstermiştir. Rotasyon açılarının; tibiakırıklarının fibula kırığı ile eşliği, kırığın anatomik bölge yerleşimi ve kırık morfolojisi gibietkenler ile ilişkili gelişmediğini saptadık. Diğer yandan tibialmalrotasyonun ayak bileği, dizve tüm alt ekstremite fonksiyonel skorlarını anlamlı bir şekilde etkilediği lehine bulgular eldeettik. Fonksiyonel sonuçların, özellikle dış rotasyon yönündeki deformiteler ile daha çoketkilendiğini saptadık. Yaptığımız bu çalışmanın sonucunda, tibial rotasyondeğerlendirilmesinde invazif radyolojik yöntemlere alternatif olarak basit klinik ölçümlerinyapılabileceğini öne sürüyoruz. Çalışmamız, tibia cisim kırıklarının tedavi sürecinde ortaya çıkabilen rotasyonel dizilim bozukluklarının alt ekstremite fonksiyonlarına etkisini ele alan nadir araştırmalardandır. Çalışmanın bu bölümünün sonuçları; tibia kırıklarında, kırığa ait anatomik ve morfolojik etkenlere bakılmaksızın, rotasyonel dizilim bozukluklarının ortaya çıkmaması için azami gayret gösterilmesi gerektiğini düşündürmüştür. Çünkü derecesi fazla olmasa da rotasyonel dizilim bozuklukları klinik ve fonksiyonel sonuçları kötüleşme yönünde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Tibial shaft fractures are among the most common long bone fractures. Currently, the standard treatment approach for tibial shaft fractures is fixation with a locked intramedullary nail, which is one of the relative fixation methods. In adults, this method is used for unstable and displaced tibial shaft fractures, and unlike absolute fixation methods, anatomical reduction is not intended. Since anatomical reduction is not targeted in the relative fixation of tibial shaft fractures, the likelihood of malrotation is high. The residual malrotation rate reported in the literature is approximately 30%. However, the relationship of this residual malrotation with deformities in other planes and functional losses has not been investigated in detail. The general consensus is that malrotation greater than 10 degrees causes functional impairment. In this study, it was aimed to investigate the relationships between tibial rotation degrees determined by physical examination and fracture-related characteristics, late radiographic findings, and functional scores in tibial shaft fractures treated with intramedullary nailing. Forty-eight patients who underwent relative fixation for isolated tibial shaft fractures in our clinic between January 2007 and December 2024, and who had complete outpatient follow-up and available study data, were included in the study. Fracture-related characteristics (fracture morphology, anatomical location of the fracture, presence of an accompanying fibular fracture) were recorded from the initial admission radiographs. Late radiographic findings (sagittal and coronal plane deformities and inter-extremity length discrepancy) were evaluated on standing anteroposterior and orthoroentgenogram images at final follow-up. At the final follow-up, ankle (AOFAS), knee (Modified Cincinnati Scoring System), and whole extremity (LEFS) functional scores were also recorded. To evaluate the level of tibial rotation, thigh–foot angle (TFA) and transepicondylartransmalleolar angle (TTA) were measured in both extremities by three different observers. For both measurements, the non-operated extremity was taken as the reference, with internal rotation recorded as negative and external rotation as positive values. Patients were grouped using two different methods. In the first method, the means of TFA and TTA values were calculated and standard deviations were determined. The group within the standard deviation was defined as normal, the group with values lower than the standard deviation as internal rotation, and those with values greater than the standard deviation as external rotation. In the second method, the 10-degree rotation threshold accepted in the literature as normal limits was taken as the basis. In this grouping, patients with values between −10 and +10 degrees were defined as the normal group, and those outside this range were defined as the malrotation group, regardless of whether the values were negative or positive. In statistical analysis, the relationship between rotation angles and radiological findings was analyzed, and rotation angle–based groups were compared in terms of functional scores. In all tests, values with p<0.05 were considered significant. In our study, the mean age of the participants was 40.9 years, with an age range of 18–69 years. Of the participants, 70.8% were male. Fractures were located in the left lower extremity in 60.4% of cases. When fracture location was examined, the most frequent site was the middle third (47.9%). In terms of fracture morphology, 35.4% of cases were spiral oblique. An accompanying fibular fracture was present in 77.1% of patients. Interobserver reliability analysis was performed for the measured TFA and TTA. The intraclass correlation coefficient (ICC) was found to be 0.999 (p<0.05). A high correlation was also detected between these two angle measurement techniques (ICC=0.990, p<0.05). Considering all patients, the mean tibial rotation angle was +0.86 degrees for TFA (minimum −25, maximum +23) and +0.66 degrees for TTA (minimum −30, maximum +20). Patients were divided into two groups based on the presence of an accompanying fibular fracture. In patients with a fibular fracture, TFA and TTA were 1.54±9.79 and 1.32±9.54 degrees, respectively. In patients without a fibular fracture, these angles were measured as −1.42±6.65 and −1.54±5.53, respectively. Despite these differences in angles, no statistically significant difference was found between the two groups in terms of TFA and TTA (p>0.05). No significant relationship was found between fracture location and initial fracture morphology parameters and rotation level angles (p>0.05). In the correlation analysis, no correlation was observed between TFA and TTA values and length discrepancy, coronal, and sagittal plane deformities (p>0.05). Among rotation level angles, TFA had a significant relationship with all three functional scores (p<0.05). This relationship was present in both internal and external rotation. The strongest relationship was observed with increasing external rotation, which adversely affected all three functional scores. While TTA was significantly associated with the Modified Cincinnati and LEFS scores (p<0.05), it was not significantly associated with AOFAS (p>0.05). As the degree of external rotation increased, the Modified Cincinnati and LEFS scores were adversely affected. Our study demonstrated that the clinical measurement techniques we used to evaluate tibial rotation angle are effective, safe, and reproducible. We found that rotation angles did not develop in association with factors such as the presence of an accompanying fibular fracture, anatomical location of the fracture, and fracture morphology in tibial fractures. On the other hand, we obtained findings supporting that tibial malrotation significantly affects ankle, knee, and overall lower extremity functional scores. We found that functional outcomes were more affected, particularly by deformities in the direction of external rotation. As a result of this study, we suggest that simple clinical measurements can be performed as an alternative to invasive radiological methods in the evaluation of tibial rotation. Our study is one of the rare investigations addressing the effect of rotational alignment disorders that may occur during the treatment process of tibial shaft fractures on lower extremity functions. The results of this section of the study suggest that, regardless of fracture-related anatomical and morphological factors, maximum effort should be made to prevent the occurrence of rotational alignment disorders in tibial fractures. Because even if the degree is not excessive, rotational alignment disorders adversely affect clinical and functional outcomes.