Physical modeling of drug delivery in solid tumors
Tümörlere ilaç iletiminin fiziksel modellenmesi
- Tez No: 338896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İlaç iletiminin verimliliği kanser tedavisinde büyük önem taşımaktadır. Sistemik tedavilerde, hastanın tedaviye iyi cevap vermesi ilaçların kanserli hücrelere yeterli konsantrasyonlarda ulaşmasına ve sağlıklı dokulardaki toksisitenin tolere edilebilir düzeyde kalmasına bağlıdır. Kanser tedavisinde başta gelen doz kısıtlayıcı faktörler toksik yan etkilerdir, ve çoğunlukla tedavinin kesilmesine sebep olmaktadır. Laboratuvar modellerinde etkili olan kanser ilaçları, sistemik olarak uygulandığında etkileri kaybolabilmektedir. Bunun sebebi, ilaç parçacıklarının, kanserli hücrelere ulaşana kadar bazı iletim bariyerlerine maruz kalmalarındandır. Kanser hücrelerine ulaşan ilaç miktarı, tümörlerde genellikle gözlenen düzensiz ve kısıtlanmış kan akışı, yüksek dokulararası sıvı basıncı, ve difüzyon engelleri gibi olgular tarafından kısıtlanır. Tümörlerde ilaç iletim süreçlerinin anlaşılması ilaç verimliliğini geliştirmek ve tümör-hedefli iletim stratejileri geliştirmek için gereklidir. Bu tezde, biyofiziksel esaslara dayanan matematiksel modeller geliştirerek bu problemi ele almaktayız. Tümörlerde kan akışı ve dokulararası sıvı akışına odaklanacağız, ve bunların ilaç iletimini nasıl etkilediğini inceleyeceğiz. İlginç bir şekilde, tümör damarlarının sızdırgan oluşu (damar duvarının aşırı geçirgenliği) ilaç iletimini kötü etkilemektedir. Tezde, bu paradokssal olguyu yakından inceleyeceğiz ve ?damar normalleştirme? tedavisinin ilaç iletimini nasıl geliştirebileceğini teorik bir yaklaşımla göstereceğiz. Ayrıca tümörlerdeki kan akışı dağılımının nası bozulduğunu, ve bu bozukluğun ilaç dağılımını nasıl etkilediğini inceleyeceğiz. Yapacağımız simülasyonlarda geleneksel sitotoksik ilaçlardansa, ?akıllı? kanser tedavilerinin temelini oluşturan nanoparçacıkları ele alacağız.
Özet (Çeviri)
Effective delivery of drugs is a major concern in cancer treatment. For a good treatment response, systemically administrated drugs must reach cancer cells in sufficient amounts, and not induce intolerable toxicity in healthy tissues. Toxic side-effects are the major dose-limiting factors in cancer treatment, and they often lead to the suspension of the treatment. Anti-cancer drugs that are effective in the laboratory models may lose potency when systemically administrated in humans. The reason is that, drug particles have to overcome several barriers during their journey to reach cancer cells. Impaired and heterogeneous blood supply, elevated interstitial pressure, and diffusional barriers in tumors, all limit the amount of drug that reaches the cancer cells. A good understanding of drug transport in tumors is necessary to improve the efficiency of drugs and design tumor-targeted delivery strategies. In this thesis, we study this problem through biophysically-founded mathematical models of drug delivery. We focus on blood flow and interstitial fluid flow in tumors, and study how they influence the delivery of drug particles. Interestingly, the hyper-permeability of tumor vessels, inhibits the delivery of drug particles. We study this seemingly paradoxical phenomenon, and also evaluate the potential benefits of the ?vascular normalization? treatment, which aims to improve drug delivery by normalizing the tumor vessels. We also study how blood flow patterns are impaired in tumors, and how this influences the distribution of drug particles. In our simulations, instead of the conventional cytotoxic drugs, we focus on the delivery of nanoparticles as they form the basis of ?intelligent? treatments in cancer.