On static spherically symmetric solutions of Einstein's equations with two perfect fluids as source
Einstein denklemlerinin iki mükemmel akışkan kaynaklı durağan küresel simetri çözümleri üzerine
- Tez No: 338895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Einstein Denklemleri'nin durağan küresel simetrik çözümleri çerçevesinde, literatürde yakın zamanda“radially imperfect fluids”tabiri ile bahsedilen akışkanların,normal ve (yine yakın zamanda tartışılan) takiyonik mükemmel akışkanların etkileşimsizolarak birarada bulunması şeklinde anlaşılabileceğine dikkat çekilmektedir. Verilen sözkonusu çözümler tartışılmakta, özellikle kara delik yorumlar sorgulanmakta ve butip başka örnekler de türetilmektedir. Daha sonra, tek akışkan durumunun aksine, dörtboyutlu hızının birden fazla bileşeni sıfırdan farklı olan mükemmel akışkanlar irdelenmektedir.Bu tür çözümlerin var olduğu, yani durağan bir uzay-zamanda bile, eğer birden fazla akışkan varsa, bunların hareketli olabilecekleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
We first point out that in the context of static spherically symmetric solutions of Einstein's Equations,“the radially imperfect fluids”introduced recently are equivalent to superpositions of noninteracting normal and tachyonic perfect fluid sources, also discussed recently. We discuss the given solutions, challenging especially the black hole interpretations, and give more examples of this type. We then ask what we can find about solutions with two noninteracting perfect fluids as source, where more than one component of the fluid four-velocities is nonzero, unlike in the single-fluid case. We find that such solutions exist; that is, even in a static spacetime, the source fluids can be moving, if there is more than one.