A mathematical model of drug delivery by modifying the tumor microenvironment:MMP activation
Tümör mikroçevresinin değiştirilmesi yoluyla ilaç iletiminin matematiksel modellemesi: MMP aktivasyonu
  1. Tez No: 338906
  2. Yazar: DUYGU KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜREL, DOÇ. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kanser modellemesi, özellikle son yirmi sene içinde, uygulamalı matematiğin zorlu bir keşif sahası haline gelmiştir. Ayrıca katı (solid) tümörlere ilaç iletimi hem teorisyenleri hem de uygulamacıları tedavideki önemi sebebiyle cezbetmektedir. Son çalışmalar, tümör hücrelerinin ilaca verdikleri tepkinin hem iç özellikleriyle hem de tümör mikroçevresinin tanzimiyle belirlendiğini ortaya koymuştur. Tümör kan damar yapılanmasındaki düzensizlikler tümör içinde dağınık bir kan akışına ve interstisyel sıvı basıncının (İSB) artışına sebebiyet veren sızıntıların artışına neden olur. İSB ilaç iletimi için bir bariyer oluşturur ve iyileştirici moleküllerin iletimine bariz bir engel olarak görülebilir. Bu tezin temeli matriks metalloproteinazların (MMP) tümör dokusuna etkileridir; bu etkiler sırasıyla, artan hidrolik geçirgenlik, gelişen interstisyel taşınımı ve nano-iyileştiricilerin dağılımının çoğalmasıdır. Mok ve çalışma arkadaşlarının araştırmalarının ışığı altında, MMPlerin konvektif taşınıma ve ilaç dağılımına etkisini ilişkilendiren bir matematiksel model inşa edilmiştir. Modeldeki hakim denklemler uygun sınır koşullarıyla birlikte, transvasküler ve interstisyel ilaç taşınım ilkeleri ve korunum yasalarını içerir. Son olarak, bu denklemler sonlu eleman metoduyla (SEM) ayrıklaştırılmış ve simülasyon sonuçları literatürle karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer modeling has become one of the challenging frontiers of applied mathematics mostly for two decades. Drug delivery to solid tumors also attracts both theorists and experimentalists due to its significance in cancer therapy. Recent studies have revealed that drug responses of tumor cells are determined both by intrinsic characteristics and by regulation of tumor microenvironment. The irregularity tumor blood vessel structure results in disorganized blood flow within the tumor and increased leakage which causes increased interstitial fluid pressure (IFP). This IFP forms a barrier for drug transport and it could be seen as an apparent obstacle to the delivery of therapeutic molecules. The basis of this thesis is the effects of the delivery of matrix metalloproteinases (MMPs) to the tumor tissue, which in turn, increased hydraulic conductivity, improved interstitial transport and enhanced distribution of nanotherapeutics. In the light of Mok et al.'s researches, a mathematical model which associates the effect of MMPs to convective transport and to drug distribution in tumors is constructed. Governing equations in the model with suitable boundary conditions involve the principles for transvascular and interstitial drug transport and conservation laws. Finally, these equations are discretized with finite element method (FEM) and the simulation results are discussed comparing to the literature.