Modeling of drug delivery by modifying tumor microenvironment
Tümör mikroçevresinin değiştirilmesiyle ilaç iletiminin modellenmesi
  1. Tez No: 792684
  2. Yazar: DEFNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tümör mikroçevresi, tümörlerin oluşumunda ve ilerlemesinde kritik bir özelliktir. Tümör mikroçevresinin karmaşık yapısı, genellikle anormal vasküler yapı ve hipoksi, yüksek interstisyel basınç ve asidite olmak üzere tümör kaynaklı durumlar ile ayırt edilmektedir. Tümör mikroçevresi antikanser tedavilerinin etkinliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir, bu nedenle kanser araştırmalarında tümör mikroçevre özelliklerini hedefleyen stratejilerin benimsenmesi çok önemlidir. Bu bağlamda, tümör mikroçevresini hedef alan terapötik stratejileri incelemek amacıyla, burada damarlı tümör büyümesi ve tedavilere yanıtı içeren bir matematiksel modelleme yaklaşımı kullanılmaktadır. Uzay-zamansal model, ilaç tedavileriyle birlikte tümör hücresi büyümesini, damar yapısını ve oksijenlenmeyi içermektedir. Tümör mikroçevresinin önemli bir özelliği olan hipoksiyi hedefleyen ilaçların etkileri, kemoterapi ilaçları ile birlikte verildiğinde araştırılmaktadır. Farklı ilaç programlaması ve sıralaması uygulanmakta ve tümörün bu çeşitli durumlara verdiği yanıt incelenmektedir. Ayrıca, tümörün tedavilere verdiği yanıtı incelemek için derin öğrenme yaklaşımı kullanılmış ve bir yanıt tahmin modeli sunulmuştur. Model, tümör büyümesi ve ilaca yanıt davranışlarını içermektedir. Sunulan modelin amacı, devam eden tedavi planına göre tümör yanıtını tanımlamaktır. Model, ilaç skalerlerini ve tümör mikroçevre kanallarını girdi olarak kullanarak, gelecekteki tümör mikroçevre haritalarını tahmin eder ve bu, hastalar için kombine tedavilerin optimum planını ve dozlarını belirlemeye yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The tumor microenvironment is a critical aspect in the formation and progression of tumors. Its complex nature is commonly distinguished by abnormal vascular structure and tumor-induced states, including hypoxia, elevated interstitial pressure, and acidity. The tumor microenvironment has a significant impact on the effectiveness of anticancer treatments, so it is crucial to adopt strategies in cancer research that target tumor microenvironment features. In this regard, to study the therapeutic strategies targeting the tumor microenvironment, a mathematical modeling approach is utilized here to incorporate vascular tumor growth and response to treatments. The spatiotemporal model captures the tumor cell growth, vasculature, and oxygenation, along with drug treatments. The effects of drugs targeting hypoxia, an important feature of the tumor microenvironment, are investigated when given in combination with chemotherapy drugs. Different scheduling and sequencing are applied, and the tumor response to these various cases is examined. In addition, to examine the response of the tumor to chemotherapy treatment, a deep learning approach is employed, and a response prediction model is presented. The model includes tumor growth and drug response behaviors. The goal of the presented model is to represent the tumor response behavior according to the ongoing treatment schedule. The model predicts future tumor microenvironment maps using drug scalars and tumor microenvironment channels as inputs, which might aid in determining the optimum schedule and dosages of combination therapy for patients.