Relationship between silver inhibition and feeding of activated sludge
Ag ağır metalinin aktif çamur üzerindeki inhibisyon etkisi ile çamur beslenmesi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 338927
  2. Yazar: ÖZGÜL AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Gümüş, endüstride, elektronikte ve medikal uygulamalarda yaygın bir şekilde kullanılan ağır bir metaldir. Gümüş ve gümüş içeren ürünlerin kullanımı, kanalizasyon sistemlerinde gümüş birikmesine sebep olur. Gümüş iyonları mikroorganizmalar üzerinde toksik etkilere sahip olduğu için atıksu arıtma sistemlerini olumsuz etkiler. Bu çalışmanın amacı, gümüş iyonlarının farklı tipteki aktif çamur sistemleri üzerine olan etkisini incelemektir. Aktif çamur farklı KOI/Azot (C/N) oranlarına sahip sentetik atıksular ile beslenmiş ve gümüş iyonlarının inhibisyon etkileri respirometre kullanılarak tetkik edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, atıksuyun C/N oranının aktif çamur içerisindeki heterotrof ve ototrofların birbirlerine olan oranını etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, C/N oranının değişimiyle gümüş metalinin inhibisyon etkisinin değiştiği görülmüştür. Nitrifikasyon bakterilerince zengin aktif çamur (C/N oranı = 0) diğer çamur tiplerine göre daha hassas olup, gümüş metalinden daha çok etkilenmektedir. Diğer yandan, atıksudaki C/N oranının yükselmesiyle hetetotrofik aktivite önem kazandığından, aktif çamurun yüksek gümüş konsantrasyonlarını tolere edebildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Silver is one of the heavy metals which is widely used in industrial, electronics and medical applications. Increase in the demand of silver and silver containing products cause accumulation of silver in sewer systems. Since silver ions are highly toxic on microorganisms, they affect biological wastewater treatment systems. The objective of this study is to examine the effect of silver ion on different types of activated sludge. Activated sludge was fed with synthetic wastewaters which had different C/N (COD/Nitrogen) ratios and inhibitory effect of silver ion was examined by using a respirometer. The result of the study shows that the C/N ratio in wastewater has a crucial role because it determines the relative ratio between heterotrophs and autotrophs in activated sludge. The inhibitory effect of silver ion changes with the C/N ratio in a wastewater. An activated sludge enriched in terms of autotrophs (C/N ratio = 0) is more sensitive to silver ion than other sludge types. On the other hand, with the increase in C/N ratio heterotrophs dominate in activated sludge and they can tolerate higher concentrations of silver ion.