Esnek yüzeylerdeki baskı devrelere yarı iletken uygulamaları
Semi conductor applications to printed circuits on flexible surfaces
- Tez No: 338968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kimlik tanıma sistemlerinin kullanım ihtiyaçlarının artması ile mevcut kimlik tanıma sistemleri ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmişlerdir. Bu ihtiyaçları karşılayabilmek için analog sistemlerden dijital sistemlere dayanan kimlik tanıma sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut sistemler arasında en kullanılan sistem barkod sistemidir. Ancak analog olması ve dış etkenlerden etkilenmesi barkod sistemini yetersiz hale getirmektedir. RFID sisteminde ise her etiket birbirinden bağımsız ID numarasına sahiptir. Bu ID numarası RFID etiketini benzersiz kılar. RFID teknolojisi tüm ürünler için kullanılabilmektedir. RFID etiketleri sulu yüzeylerde, metal yüzeylerde, ağaç, plastik, kâğıt gibi yüzeylerde kullanılmaktadır. Ancak sulu ve metal yüzeylerin RFID etiketi üzerine oluşturduğu olumsuz etkiler vardır. Bu olumsuzlukları giderebilmek amacıyla RFID etiketleri genellikle plastik yüzeylerde imal edilirler. Yaptığımız tez çalışmasında, RFID etiketlerinin plastik, kâğıt ve tekstil yüzeylerindeki elektriksel özellikleri incelenmiştir. Yüzeyler arasındaki olumlu ve olumsuz faktörler karşılaştırılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda PET yüzeyde imal edilen RFID etiketlerinin empedansları ve yansıtma katsayıları en iyi sonucu vermiştir. Kâğıt yüzeyler en iyi güç yansıtma katsayısına sahip yüzey olmuştur. Tekstil yüzeyi ise en düşük değerlerin alındığı yüzey olmuştur. Yüzeylerin karşılaştırılması sonucunda, PET, kâğıt ve tekstil yüzeylerinde RFID etiketi uygulamasının mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the increasing needs of usage the identification systems can not meet the needs of identification systems have become available. Order to meet these needs, from identification systems based on analog systems to digital systems are needed. System that is used most of the existing systems barcode system. However, affected by external factors and have been analog barcode system makes it inadequate. RFID system, the ID number of each tag is independent of each other. This ID number RFID tag makes it unique. RFID technology can be used for all the products. RFID tags is used on watery, metal, wood, plastic, paper as the substrates. However, the RFID tag on metal and watery surfaces formed and has a negative impact. In order to resolve these disadvantages of RFID tags are usually made of plastic surfaces. In our thesis, RFID tags on plastic, paper and textile surfaces electrical properties were investigated. Surfaces were compared between the positive and negative factors. As a result of the measurements made on the surface of PET RFID tags impedances and reflection coefficients give the best result. Paper surfaces has been the best power reflection coefficient of the surface. The lowest values were taken at the surface of the textile surface. A result of comparison surfaces, PET, paper and textile surfaces were found to be able to practice the RFID tag.