PC based speech synthesis for Turkish
  1. Tez No: 33899
  2. Yazar: KAMİL GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTUN ZİYA GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
59 9. ÖZET 1. Seri formant sentezleyiciye ait simülasyon programı, iki farklı uyarlama olarak hazırlandı. (Klatt modeline bağlı kalarak). Bunlardan ilki, Pascal programlama dili için unit olarak tanımlandı (tüm yazılımlarda, derleyici olarak Borland Pascal 7.0 kullanıldı). Programın ikinci uyarlaması ise, bağımsız olarak çalışabilecek şekilde tanımlandı. 2. Türkçe sesli harflerin tamamına ait konuşma sesleri, Sound Blaster ses kartı kullanılarak, bu kartın data dosyası formatmda (VOC) kaydedildi. Bu data dosyalan, daha sonra, VES (Voice Evaluation System) yazılımının kullandığı data formatma (DAT) çevrildi. 3. Bütün sesli harflere ait datalar VES programı ile incelendi. VES programının bir alt menusunu oluşturan“Linear Prediction Spectrum”özelliği kullanılarak bütün sesli harflere ait ilk dört formant ve bandgenişliği değeri ve pitch frekansları hesaplandı. Bu formant frekansı ve bandgenişliği değerleri kullanılarak seri formant sentezleyicide bu sesler sentetik olarak üretildi. 4. Yukarıda bahsedilen metod ile formant ve band genişliği değerleri Türkçe1 deki ünsüz harfler için de hesaplanabilir. Bu parametreler seri formant sentezleyicilerin en önemli parametreleridir. 5. VS yazılımının ilk uyarlamasında alt bloklar arasında data taşımak için dosyalar kullanılmıştı. Fakat sentezleyicinin kullandığı data miktarı arttıkça bu metodun çok yavaşladığı görülmüş, bunun üzerine, alt bloklar arası data transferinde dosyalar yerine dizilerin kullanılmasına geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
58 8. SUMMARY 1.Two version of sofhvare simulation of cascade formant synthesizer is designed (based on Klatt's synthesizer). First version is defîned as a unit in Pascal Language (Borland Pascal Version 7 is used as compiler). Second version is designed for stand alone running (with graphics display facility). 2.Ali vowels of Turkish are recorded by using Sound Blaster voice card in that card's data fonnat (VOC). These data files are converted into the data file format (DAT) of the Voice Evaluation System (VES) sofhvare by using a conversion sofhvare. 3.Ali vowels are analyzed by the VES. Their first four formant frequency, and bandvvidth values and also pitch (fundamental) frequencies are calculated by using Linear Prediction Spectrum of the VES. By using these formant frequency and bandwidth values speech synthesis can be done, based on cascade formant synthesizer. 4.By using this method, formant and bandwidth values also can be calculated for consonants in Turkish. These parameters are vital data of cascade formant synthesizer based unlimited text to speech synthesizer. 5.VS sofhvare first designed by using files for transferring data between subblocks of cascade formant synthesizer. Because of löw speed in large computations, this method disabled and ali data are transferred between subblocks by using arrays.