Microwave attenuation spectrum of forests
  1. Tez No: 33900
  2. Yazar: ALİ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELDAR VELİEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
88 7.ÖZET Uzaktan algılama ile orman ekosistemlnl oluşturan her bir ağacın ve orman yapı seviyesinin arasındaki bağlantıyı anlamak önemlidir. Farklı orman ağacı cinslerindeki geometrik değişimler, ağaçların fizyolojik dinamikleri literatürlerden toplanmıştır. Bu değişimden dolayı genelleştirilmiş bağlantılı modeller, sadece geçerli modellerin kullanımı ile gelistirilebilir.Ağaç geometrisini oluşturan, ağaç ve yetişme modellerindeki populasyonun uygun kullanımı, modelin geçerliliği için gerekli bilgiyi sağlar.Çoğu modeller en basta çeşit populasyon verilerini (yoğunluk ve boyutlar) ve ağaç üzerine kurulan (yetişme ve ölüm gibi) çeşitli komplex eşitlikleri temel alırlar.Orman ağaç populasyonlarınki değişimler, sıkça ekosistem seviye işlemlerinde asıl saptayıcılar olarak değerlendilir.Bağlantı 11 modellerin kesinliği çalışma alanlarına ilaveten test sahalarının kullanımı ile değerlendirilebilir.Genelleştirilen böyle modeller orjinal alanın dışında test sahaları kullanılarak ölçülebilir. Yukarıda tanımlanan modelleme prosesi İlgilenilen alanda ormanın statik özelliklerini veya karateristiklerini belirleme için yeterlidir.Buradan toprak üstü bioması ve yoğunluk tahmin edilebilir. Orman örtüsünün üzerindeki yaprak ve dal yapılarından dolayı meydana gelen değişimler uzun dalga boylarında radar işaretlerini ve kısa dalga boylarında sacılımı dolayısıyla zayıflamayı etkileyecektir. Gövdedeki su düzeyindeki değişim (mevsimlere bağlı olarak düşünülmesi ) (dobson 1988).Sonuçlar ormandaki su düzeyinin hızlı değişimi (kuru durumdan sulu duruma) mikrodalga saçılımınıda değiştireceğini göstermektedir. Orman modellerinin çoğu iki tabakalı ortam olarak modellenir. Üst tabaka yapraklar ve dallardan oluşan taç89 tabaka.Alt tabaka rastgele pozisyonlu silindirler olan gövdeler ve toprak yüzeyinden oluştuğu kabullenilerek model lehi r. Orman örtüsü ya sürekli homojen olmayan ortam yada kesikli olarak modellenebilir. Kesikli ortam yaklaşımı ormanı çeşitli orman bileşenlerinin, ortalama boyutlu veya şekilli kabul ederek, kesikli saçıcılarının rastgele dağılımının toplamı olarak elealır. Sürekli yaklaşımda ortam permittivite fonksyonun fluksyonları ile modellenir. Mevcut saçılım modellerinin cogu saçıcıların sekli belirli kabullenilerek sınırlandırılır. Bazı modeller sadece yaprakları hesaba katar dalları ve gövdeyi dikkate almaz veya tam tersi ve diğerleri toprak yüzeyi ve dalları ele alır yaprakları dikkate almaz. Genellikle tac hacmindeki saçıcılar hesapları basitleştirmek için homojen boyutta, şekilde ve dielektrik sabitinde seçilirler. Dalların, iğne seklindeki yaprakların, yaprakların gövdenin ve toprak yüzeyinin dielektrik sabitleri ;nem içeriği, mikrodalga frekansı, fiziki sıcaklık terimlerinin, dielektrik modelleri setinde kullanılmaları ile belirlenir. Bitki ortamı İçin etkin dielektrik sabitleri, bitki yoğunluğu ve bitkilerden oluşmuş sacıcı elamanların dielektrik özellikleri üzerine kurulur. Değişik modellerde etkin dielektrik sabitleri hesaplanıp modeller arasında mukayese yapılmıştır. Orman için bulunan etkin dielektrik sabiti bitki ortamında yayılan dalganın zayıflamasını hesaplamada kullanlır. Bulunan zayıflama sabiti çeşitli uzmanlar tarafından yapılan ölçümlerle mukayese edilmiştir. Zayıflama davranışı Özellikle hedef parametrelerinin fonksyonudur (yoğunluk, su içeriği ve yönelimi ). Bundan başka deneysel sonuçlar teorik modellerin geçerliliği içinde kullanılacaktır. Bitki elemanları tarafından, mikrodalganın sâcılımı ve emiliminin karakteristik spektral özellikleri,bir90 elemanın boyutları ve dalgaboyu arasındaki İlişki İçin zayıflamanın davranışını "belirleyeceği bulunmuştur. Farklı seklilerde boyutlarda ve yönelimlerde bitki elemanları için optik derinlik elde edilmiştir.Optik derinlik model hesaplamalarını baz alarak bulunmuştur. Yeni ve diğer modellere göre daha basit ve kullanışlı bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
85 6. SUMMARY Ifc is important to recognize the connection betvveen the remote sensing signature and the forest ecosystem is being made at the indivirlual tree and forest stand (population) level.The variations in tree canopy geometry among different tree species, as well as the physiological dynamics of individual trees ooilected from the literatures. Because of this variability.generalized connecting model R can on l y be developed through the use of a validated set of model.The proper use of existing tree geometry and tree and population growth models can provide the information needed för the validation of the model.Most model s can be initialîzed based on species population data (e.g. density and sizes ) and parameterized f rom equations of varying complexity that predict tree establishment,growth and mortality.Changes in forest tree populations are often majör determinants of ecosystem- level processes.The precision of the connecting model can be evaluated using additional test sites from the study area.The general ity of such models can be measured using test sites at outside of the original area. The modell ing process described above is sufficient to define the stationary forest characteristics/properties of interest the landscape.So aboveground biomass and stand density are estimated.Variations in the upper canopy due to changes in leaf and branch structure will affect the attenuation of longer wavelength radar signatures and multiple scattering at the shorter wavelengths.Change in the trunk water status (which must also be considered diurnally) (dobson 1988).The results indicate the change in microwave backscatter will be significant.especially for rapid changes in water status of the forest floor (i.e. dry to flooded). Ali of the model the canopy is modelled as a two-layered86 medium above a rough interface. The upper layer is the crown containing leaves, stems, and branches. The lower layer is the trunk region modelled as randomly positioned cylinders and soil surface. A canopy can be modelled either as a diserete ör a continuous inhomogeneous medium.As a diserete medium the canopy is treated as a collection of randomly distributed diserete scatterers assuming average sizes and shapes of various forest eomponents.For continuous medium modelling with a fluctuating permittivity function. Most of the exlsting scattering models are restricted by assumption regarding the shape of the scatterers,Some models account only for leaves but not branches ör vice versa and others treat branches and soil surfaces but not leaves.Usually the scatterers in the crown volume are chosen to be uniform in size, shape and dielectric constant in order to simplify computations. The dielectric constants of the branches,the needles,the leaves,the trunks and the ground surface are specified by a set of dielectric models in terms of moisture content,microwave frequency f and physical temperature.Effective dielectric constants for vegetation media based on the foliage density and dielectric properties of the scattering elements composing the vegetation.The calculated values of dielectric constant were compared with developed models reported in the literatüre.The effective dielectric constants for foliage environment were used to calculate attenuation coefficients of coherent waves propagating through dense vegetation media.The calculated attenuation constants were compared with experimental measurements reported by various authoress. The attenuation behavior, especially as a function of the target parameters (density,water content.orientation,etc.) Moreover such experimental results will be useful for the87 validation of theoretical models.Characteristic spectral features of the absorption and scattering of microwaves by vegetation elements have been found which are associated wi th the resonance attenuation arising for certain relationshlp between the dimensions of an element and the wavelength. Optical depth obtained for vegetation with plant elements of different shapes,sizes,and orientations.So optical thiokness calculated from the models est imat ions.The new and simple model developed, for calculation optical thickness and attenuation.