Çukurovada mısır bitkisinde zararlı pseudaletia unipuncta Haworth (Lepidoptera : Noctuidae) nin biyolojisi populasyon gelişmesi ve doğal düşmanlar
- Tez No: 33898
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KORNAŞOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
60 ÖZET Çukurova Bölgesi 'nde birinci ve ikinci ürün olarak ekimi yapılan mısırın son yıllarda önemli zararlılarından biri olan Pseudaletia unipuncta Haworth (Lep.; Noctuidae) 'nin biyolojisi laboratuvarda 25±1°C sıcaklık ve % 65±10 orantılı nemdeki iklim odasında incelenmiştir. Zararlının ergin populasyon gelişmesi Robinson tipi ışık tuzakları ile Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü, Deneme Arazisi (Balcalı), ile bölgede yoğun olarak mısır yetiştiriciliği yapılan Doğankent'tekr Çukurova Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Hacıali Pamuk Araştırma Enstitüsü ve Kadirli 'de yürütülmüştür. iklim odasında ergin ömrünün ortalama 11.45±0.92 gün, yumurta açılma süresinin 3.67+0.085 gün. larvanın 6 dönem geçirerek ortalama 18.42±3.12 günde gelişmesini tamamlayarak pupa olduğu, pupa döneminin gelişme süresinin 10.31±0.81 gün sürdüğü belirlenmiştir. 1991-1993 yılları arasında ışık tuzakları ile yapılan çalışma sonucunda ilk ergin çıkışlarının nisan ayı başlarında görüldüğü ve çıkışların şubat ayına kadar devam ettiği saptanmıştır. Yılda beş döl verdiği belirlenmiştir. I. dölü nisan-mayıs ortası, II. dölü mayıs ortası, haziran, III. dölü temmuz-agustos, IV dölü eylül-ekim, V. dölü ise kasım-aralık. aylarında meydana gelmektedir. Teorik döl hesaplaması ile zararlının 1991 yılında 5.82; 1992 yılında 5.35 ve 1993 yılında 5.81 döl verdiği belirlenmiştir. Çukurova 'da P. unipuncta 'nın Tachinidae familyasına bağtı bir larva-pupa parazitoidi saptanmış olup, parazifleme oranı çok düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY“Biology, population changes and natural enemies of Pseudaletia unipuncta Haworth (Lep.; Noctuidae) on maize in Çukurova Region”The biology of Pseudaletia unipuncta Haworth (Lep.; Noctuidae) which is one of the serious pests of first and second crop maize in Çukurova Region, was studied at 25±1°C and 65±10% RH in laboratory. In addition, its adult population changes were examined by using Robinson light traps in research field of Department of Plant Protection, Agriculture Faculty of Çukurova University (Balcalı); Çukurova Agriculture Research Institute, Doğankent; Cotton Research Institute Haciali and Kadirli. The longevity of adult was 11.45±0.92 days, duration of egg stage was 3.67±0.085 days under constant temperature and relative humidity in the laboratory. Of this condition larval stage lasted 18.42±3.12 days, during which six larval skin was shed before reaching pupal stage. The duration of pupal stage was 10.31 ±0.81 days and completion of one generation of P. unipuncta took 35.97 days. As results of light traps study during the years of 1991-1993 it gave five generation per year in Çukurova. Adult activity started at the begining of April and continued till next year February. It was observed that first generation of P. unipuncta was April to mid May; second generaton in mid May to June; third generation July-August, fourth generation September- October, fifth generation November- December. Theoretical generation numbers were propped up and it was found that P. unipuncta gave 5.82 theretical generation in 1991; 5-35 in 1992 and 5-81 in 1993. Only one Tachinid larval-pupal parazitoid of P. unipuncta was observed in Çukurva, and the parasitisation rate was found very low.