Koroner arter bypass grefti ve koroner arter bypass grefti ile birlikte kapak replasmanı geçiren olgulardaki nt-probnp düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing of nt-probnp levels in the patients undergoing coronary artery bypass grafting surgery and valvulary replacement surgery with coronary artery bypass grafting
- Tez No: 338992
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AYDOĞDU TİTİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kardiyak cerrahide peroperatif morbitide ve mortaliteye en sık oarak KAH, KY ve kapak kapak hastalıkları neden olmaktadır Sol ventrikülün artmış basınç ve duvar gerginliğine bağlı salgılanan BNP kardiyak cerrahi sonrası miyokardiyal harabiyetin tesibitinde ve kalp yetersizliğinin erken evresinde tanı ve tedavide kulllanılmaya başlamıştır. Yapılan çalışmalar yüksek BNP düzeylerinin kardiyak fonksiyonlar için risk oluşturduğunu göstermektedir. Özellikle uzamış kros klemp süresi, cerrahinin kompleksliği ve hastaların preoperatif klinik risk faktörlerinin artmış BNP seviyeleriyle doğru orantılı olduğu vurgulanmaktadır. Bu amaçla sadece KABG ve KABG ile birlikte kapak replasmanı yapılan olgularda BNP düzeylerinin araştırıldığı 30 olguda; cerrahi sırası ve sonrasında yakın hemodinamik takip yapılarak BNP düzeyleriyle bir paralellik olup olmadığına bakmayı amaçladık. Her iki grupta preoperatif, postoperatif 4 ve 24cü saatlerde NT-proBNP düzeyleri, preoperatif ve postoperatif troponin T ve CKMB düzeyleri kaydedildi. Sonuç olarak her iki grupta NT-proBNP seviyeleri arasında istatistiksel anlamlı fark olmamasına rağmen, KABG + büyük çoğunluğu aort kapak replasmanı gibi uzun kros klemp ve bypass süresi gerektiren olgularımızda postoperatif 4 ve 24?cü saatte NT-proBNP düzeylerini daha yüksek saptadık. Ayrıca preoperatif NT-proBNP düzeyleride yüksek olan bu olguların yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri yalnızca KABG geçirenlere göre daha uzun bulundu.
Özet (Çeviri)
Coronary Artery Diseases, heart failures and valvulary heart diseases are the most commen caouses of perioperative mortality and morbidity in the cardiac surgery. Brain natriuretic peptide (BNP) released due to increased left ventriculer wall tension, has been used in the early diagnosis of myocardial demage and heart failure after cardiac surgey. Lats of studies have shown that increased BNP levels had some risks for cardiac functions. Especialy the prolanged cross clemp time, complexity of surgery and the preoperatif clinical risk factors, the patients had before, have been emphasized to be related to the increased BNP levels. On account, we aimed to investigate weather BNP levels are relevant to the hemodynamic parameters, recorded during the surgery and after surgery in the thirty cases undergoing only coronory artery bypass grafting surgery (CABG) and CABG with valve replacement surgery. In both groups NT-proBNP levels preoperatively, at the 4 hours and 12 hourspostoperatively and troponin T and CK-MB levels preoperatively and postoperatively are recorded. Conseguently in both groups there is no statistically difference between NT-proBNP levels, however in the cases with long cross clamp time and cardiopulmonary bypass time, NTproBNP levels are higher than in the only group at the 4 and 24 hours postoperatively. Additionally this cases with the high level of NT-proBNP preoperativelyhave longer intensive care unit and hospital staying than the cases undergoing only CABG surgery have.