Türkiye'deki büyük depremlerin İMKB'de sektörel etkisinin test edilmesi
Detection of the sectoral effects of the greatest earthquakes in Turkey on Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 339019
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye topografik ve coğrafi yapısı nedeniyle depremlerin sıklıkla yaşandığı ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak, Türkiye'de depremlerin borsa üzerinde etkilerine yönelik yapılan çalışmalar kısıtlı olmasının yanında, bu çalışmalarda sadece tek bir depremin etkilerine odaklanılmakta, ekonometrik açıdan sadece parametrik veriler temel alınmakta ve sektörel çalışmalara çok fazla yer verilmemektedir. Bu çalışmanın amacı, depremlerin finansal piyasalara etkilerini Etkin Piyasalar Hipotezi kapsamında incelemektir. Bu çerçevede, 2011 Van, 1999 Marmara ve 1998 Ceyhan depremlerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören sigortacılık, bankacılık, taş-toprak ve gayrimenkul yatırım ortaklığı firmalarının hisse senetleri getirileri üzerinde etkisi
Özet (Çeviri)
Due to the topographical and geographical structure, Turkey is an earthquake-prone country. However, the previous studies in Turkey about earthquakes effects' on stock exchanges were not only in a limited number but also concentrated on only one earthquake, trusted only parametric studies and were insufficient in terms of sectoral impact. The purpose of this study is to detect the effects of earthquakes on financial markets within the scope of Efficient Market Hypothesis. In this context, 2011 Van, 1999 Marmara and 1998 Ceyhan earthquakes' effects on trading securities of insurance, banking, construction and real estate investment companies quoted in Istanbul Stock Exchange (ISE) are analyzed by event study method and significance of abnormal and cumulative abnormal returns are detected both with parametric and nonparametric (rank) tests. As results of the mentioned tests, study results differentiate in regard to sectors and magnitude of earthquakes. Firstly, in Van earthquake, there are no significant abnormal returns detected for banking sector, insurance sector and real estate investment companies. However, construction sector had positive significant abnormal returns. Secondly, as for Marmara earthquake, while banking, insurance and real estate investment companies' abnormal results were significantly negative, construction sector's abnormal results were significantly positive. Finally, there were no significant abnormal returns detected in the studied sectors in Ceyhan earthquake. The findings about sectoral differentiation in accordance with earthquake magnitude support the semi-strong form efficiency of ISE in regard to earthquakes.