Aile hekimliğinde yaşlı değerlendirmesi
Geriatric assessment at family medicine
  1. Tez No: 339018
  2. Yazar: ZEYNEP AŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Aile hekimleri nüfusları içindeki yaşlıların sağlıklarını korumada ve hastalıklarını önlemede önemli rol oynama potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada aile hekimlerinin geriatrik değerlendirme enstrumanı yardımıyla yaşlıların biyopsikososyal problemlerini ortaya çıkarabilmeleri amaçlanmıştır. Antalya İl Merkezinden nüfusa orantılı olarak rasgele seçilen 10 ASMden toplam 400 yaşlıya ulaşılmıştır. Yaşlıların önce bilinen, hekim tanılı sağlık sorunları sorgulanmış; ardından EASY-Care 2010 Anketi uygulanmıştır ve aradaki farkın anlamlılık düzeyleri incelenmiştir. Katılımcıların %43,3ü erkek, %56,8i kadındır. Yaşları 65-98 aralığındadır. Ortalama eğitim düzeyi 3,97 yıldır. %52,3 evli, %45,0 dul, %2,5 bekar veya eşinden ayrı yaşıyor şeklinde dağılmaktadır. İmmobilizasyon, inkontinans, düşme, işitme problemleri, unutkanlık, depresyon, ağrı, uykusuzluk ve yaşlıların ihmali konularında istatistiksel olarak anlamlı; bası yarası ve görme bozukluğu konularında anlamsız sonuçlara ulaşılmıştır. Yani geriatrik değerlendirme enstrumanının kullanılması ile bası yarası ve görme bozukluğu dışındaki geriatrik sendrom bulgularında herhangi bir sebeple atlanan problemler ortaya çıkarılmıştır. Yaşlıların ilaç kullanım ortalamaları 2,96 ilaç /gündür. Son 1 yılda düşme oranı %38,3tür. En sık ortaya çıkan kronik hastalık HT iken bunu sırasıyla DM, koroner arter hastalıkları, hiperlipidemiler ve depresyon izlemektedir. Komorbidite oranı %75,5tir. Katılımcıların %46sına yakınları veya bakıcıları tarafından bakım verilmektedir ve yaşlılara en fazla gelini, sonra sırasıyla kızı, karısı, çocukları dönüşümlü olarak, kocası, bakıcısı bakmaktadır. Erkekler kadınlardan, daha genç olanlar yaşlılardan, eğitimliler eğitimsizlerden fazla egzersiz yapmaktadır. Sonuçta EASY-Care 2010 Anketinin uygulanması ile yaşlı değerlendirmesi yapılmış; önceden gözden kaçırılmış bazı sağlık sorunları tespit edilmiş ve aile hekimlerinin geriatrik değerlendirmelerde bir enstruman kullanmalarının gerekliliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Family physicians in preventing diseases of the elderly in their populations and protect their health has the potential to play an important role. In this study, geriatric assessment instrument with the help of family physicians aimed to uncover the biopsychosocial problems of the elderly people. In Antalya City Center 10 ASM randomly selected in proportion to population, a total of 400 elderly participated. Before the physician diagnosed health problems, has been questioned to the elderly; then EASY-Care 2010 survey applied and significance levels of difference were investigated. 43.3% of participants were male, 56.8% were female. Their ages range from 65-98. 52.3% were married, 45.0% widowed, 2.5% is unmarried or living separately from her husband. Immobilization, incontinence, falls, hearing problems, forgetfulness, depression, pain, insomnia, and neglect of elderly subjects significant; pressure sores and visual impairment insignificant conclusions were reached. In other words, the use of geriatric assessment instrument with the findings of the geriatric syndrome of problems, other than the pressure ulcer and visual impairment, were skipped for any reason. The averages of elderly drug use is 2.96 daily. The incidence of fall for the last one year is 38.3%. The most common chronic disease is HT, this was followed by diabetes mellitus, coronary heart diseases, hyperlipidemia and depression. The rate of comorbidity is 75.5%. 46% of participants are provided care. Caregivers for elderly people, respectively, most brides, daughter, wife, children alternately, her husband and caretaker. Men, the young ones, and the educated ones have been exercising for more than the others. Consequently 2010 Survey of EASY-Care assessment was conducted with the elderly, previously overlooked health problems of some family physicians have been detected and shown to the necessity of using from an instrument of geriatric assessment