İlköğretim düzeyinde performans görevi ve proje uygulamaları sürecinde disiplinler arası yaklaşımın etkililiği üzerine bir çalışma
Effectiveness of the interdisciplinary approach on process of performance task and project implementation at primary level
- Tez No: 339039
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KAPTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim düzeyinde performans görevi ve proje uygulamaları sürecinde disiplinler arası yaklaşımın öğrencilerin gerçek yaşam problemlerini çözme becerileri üzerindeki etkisini saptamak ve uygulanabilirliği ile ilgili olarak öğrenci ve öğretmenlerin görüşlerini belirlemektir. Araştırma, Ankara ili sınırları içerisinde bulunan bir ilköğretim okulunun 8.sınıf öğrencileri ve Matematik, Fen ve Teknoloji, Türkçe ve Sosyal Bilgiler öğretmenleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma yöntemi olarak deneysel desenlerden öntest-sontest kontrol gruplu desen; nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı veri toplama yöntemlerinden de karma yöntem tercih edilmiştir. Birinci alt problemde öğrencilerin problem çözme becerileri ve problem çözme aşamalarını kullanma düzeyleri ile ilgili elde edilen nicel veriler ile ikinci alt problemi için disiplinler arası yaklaşımın öğrenme?öğretme sürecine katkıları ve sınırlılıklarına ilişkin öğretmen ve öğrencilerin görüşlerinden elde edilen nitel verilerin birlikte yorumlanmasında veri birleştirme (converge data) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın birinci alt probleminde, performans görevi ve proje uygulamaları sürecinde disiplinler arası yaklaşımın öğrencilerin problem çözme becerilerini belirlemek için problem çözme becerileri testi ve problem çözme aşamalarını kullanma düzeylerini belirlemek için de performans görevi ürünleri ve öğrenci günlüklerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Problem çözme becerileri testinden elde edilen veriler bağımsız örneklemler için t-testi ile analiz edilmiştir. Performans görevi ürünleri ve öğrenci günlüklerinden elde edilen veriler de ilişkili ölçümler için Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, disiplinler arası proje ve performans görevi uygulamalarının öğrencilerin problem çözme becerileri düzeyinin gelişimi yönünde katkısı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın ikinci alt probleminden elde edilen nitel bulgulara göre öğretmen ve öğrencilerden alınan görüşler doğrultusunda, disiplinler arası uygulamaların öğrenme ortamına katkılarından birinin problem çözme becerileri olduğu sonucu çıkmıştır. Çalışmanın ikinci alt probleminde öğretmen ve öğrencilerin disiplinler arası performans görevi ve proje uygulamaları sürecinin öğretme-öğrenme ortamına katkıları ve sınırlılıkları ile ilgili görüşlerinden elde edilen verilerin çözümlenmesinde, nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Disiplinler arası uygulamaların öğretme-öğrenme ortamına katkıları, öğretim niteliğinin ve öğrenmenin kalitesinin artırılması, zaman kazancı sağlanması, problem çözme becerisinin gelişimi, programların yapısında varolan ilişkilendirmelerin fark edilmesi/kullanılması olarak belirlenmiştir. Öğretim programlarının yapısından kaynaklanan ilişkilendirme zorlukları, zamanın kullanımındaki sıkıntılar (öğretmen ve öğrenci açısından), öğretmen yeterliği ve öğrenci özelliklerindeki farklılıklar ise sürecin sınırlılıkları olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma ile disiplinler arası uygulamaların proje ve performans görevi süreçleriyle gerçekleştirilebileceğine ilişkin somut örnekler paylaşılmıştır. Bu örneklerin ve çalışma sonuçlarının öğretmenlere, öğrencilere, öğretmen adaylarına, program geliştirme uzmanlarına ve eğitim yöneticilerine katkı getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine interdisciplinary approach of effect on students' problem-solving skills in process of project and performance task implementation and students and teachers?opinions on the applicability of this process. Working group of the study included 8th grade students and mathematics, science, turkish, social studies teachers of a primary school located in Ankara Turkey. Pre-test/post-test comparison group design were used as a research method and mixed method preferred as data gathering method. Quantitative data of first question collected on problem solving skills and using the levels of problem-solving steps. Quantitative data of second question collected on students and teachers? opinions about contributions and limitations of interdisciplinary project and performace task process. Converge data design of mixed method was used for interpreting with qualitative and quantitative data of study. In order to collect quantitative data, ?Problem Solving Skills Test?, ?Products of Performance Task?, ?Students?s Diary? were used. Independent samples t-test used to analyze data from problem solving skills test. Besides, Wilcoxon signed rank test for paired samples used to data from products of performance task and students?s diary. According to quantitative findings, it was found that the process of interdisciplinary project and performance task contributed to the development of students' problem-solving skills. Qualitative findings supported this result, too. Second question was conduct to find out students and teachers? opinions about contributions and limitations of interdisciplinary project and performace task process. For gathering data, content analyses of interviews were done. According to results of analyses, contributions of interdisciplinary project and performace task process determined as improving the quality of teaching and learning quality, providing time savings, the development of problem solving skills, the recognition existing associations in the structure of programs. On the other hand, results showed us that limitations of interdisciplinary project and performace task process were identified as difficulties arising from the structure of the curriculum associate, difficulties in the use of time in terms of teacher and student, efficacy of teachers and characteristics of students. In this study, results showed us that interdisciplinary approach can be used through project and performance of applications and concrete examples of applications were shared. It has been believed that these applications and results of this study will be contributed for teachers, students, pre-service teachers, curriculum designers and training managers.