Hastane çalışanlarının iş doyumu ve tükenmişlik durumlarının aile yaşamına etkisi: Kurum ev idaresi personeli üzerine bir uygulama
The effect of job satisfaction and burn-out status on hospital employees' family life: The case of housekeeping personnel
  1. Tez No: 339057
  2. Yazar: NİHAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırma, hastanelerde çalışan kurum ev idaresi personelinin iş doyum ve tükenmişlik düzeylerinin aile yaşamlarına olan etkisinin belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Ankarada faaliyet gösteren hastanelerdeki kurum ve ev idaresi personeli oluşturmaktadır. Araştırmayı kabul eden Yüksek İhtisas Hastanesi, Numune Hastanesi, Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi, Hacettepe Hastanesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde görev yapan kurum ev idaresi personeline (n=684) anket uygulanmıştır. Araştırmada kullanılmak üzere hazırlanan anket formu dört bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde, hastanelerde çalışan ev idaresi personelinin bazı bireysel özelliklerini belirlemeyi amaçlayan 31 kapalı uçlu soruya yer verilmiştir. Anketin ikinci bölümünde çalışanların iş doyum düzeylerini belirlemeye yönelik Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Anketin üçüncü bölümünde çalışanların tükenmişlik düzeylerini belirlemeye yönelik Maslach Tükenmişlik Ölçeğinden faydalanılmıştır. Anketin dördüncü bölümünde ise ev idaresi personelinin aile yaşamının çeşitli yönlerini değerlendirilmesini amaçlayan ve konuyla ilgili yapılmış çalışmalardan yararlanılarak hazırlanan 14 maddelik iş-aile yaşamı ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to determine the effect of job satisfaction and burn-out level on the family life of housekeeping personnel working in hospitals. The population comprised the institution and housekeeping personnel serving in the hospitals of Ankara. The housekeeping personnel who worked at Higher Specialization Hospital, Numune Hospital, Ankara Education and Research Hospital, Hacettepe Hospital, Ankara University Faculty of Medicine Hospital and Ankara University Faculty of Medicine İbni Sina Hospital and who agreed to participate in the study were given a questionnaire (n=684). The questionnaire was comprised of four sections: the first section included 31 closed-ended questions about some personal characteristics. In the second section of the questionnaire,