Türk polisiye hikâyesinde suç ve suçlular (1914-1928),
Crime and criminals in Turkish detective story (1914-1928)
  1. Tez No: 339058
  2. Yazar: ELİF BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERDAR ODACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada, 1914-1928 yılları arasında yayımlanan seri polisiye hikâyelerde suç ve suçlu incelenmiştir. Ele alınan eserlerde suç çeşitleri, suçlu tipleri belirlenerek suç ve suçlu konusunda bir sonuca varılmıştır. Seri polisiye hikâyeler, polisiye tür içinde bile ötelenerek popüler olarak nitelenmektedir. Polisiyenin üvey evladı olan bu serilerin edebiyat araştırmalarına ışık tutacak özelliklere sahip olduğu, incelememiz sonucunda ortaya çıkmıştır. Ele aldığımız seri polisiye hikâyelerde, suç ve suçluya dair hukukî, biyolojik, psikolojik ve sosyolojik unsurlar bulunmaktadır. Yazarların suç ve suçluya dair bilgilerine göre şekillenen bu unsurlar, yazarların aynı zamanda bir polisiye okuru olduklarını göstermektedir. Sonuçta seri polisiye hikâyelerin okura heyecanlı, meraklı olaylar sunarak eğlendirmesinin dışında, suç ve suçluya dair bilgi edinebileceğimiz eserler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, crime and criminal have investigated in serial detective stories which published between 1914 and 1928. In stories examined, kinds of crime and types of criminal have determined. Afterwards, it is arrived at a conclusion about crime and criminals. Serial detective stories rejected in detective genre and called popular. In result of our analysis, it is emerged that this stories which is stepchild of detective genre have features that can shed light on researches of literature. In serial detective stories examined, juristic, biological, psychological and sociological items are found about crime and criminals. According to writers? knowledge about crime and criminals, these items are formed. Moreover, these items shows that writers were readers of detective stories at the same time. In conclusion, serial detective stories not only entertain with delirious and curious events but also give knowledge about crime and criminals.