High frequency diffraction by a metallic cap located on a dielectric sphere
  1. Tez No: 33908
  2. Yazar: ARSLAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HAMİT SERBEST
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV OZ Bu çalışmada, üzerine metal bir kapak oturtulmuş bir dielektrik kürenin z- eksenine simetrik olarak yerleştirilmiş bir halka kaynak tarafından yaratılan elek- tromagnetik dalgaların yayılması incelenmiştir. Kesin analatik ifadeler elde edebilmek için, 6 açısı değişim aralığı (0, ît) olan gerçek uzaydan değişim aralığı (- 00,00) olan soyut bir uzaya genişletilmiştir. GTD'nin“yerellik”prensibi kullanılarak formüle edilen kanonik probleme, çekirdeği QZ-ı/2İcos^) fonksiyonu olan ve Fourier integral dönüşümüne benzer özelliklere sahip bir dönüşüm çifti uygulanmıştır. Daha sonra bir Hilbert probleminin çözümü ne indirgenen bu inceleme sonucunda elde edilen transformasyon katsayıları aynı yapıdaki silindir ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, söz konusu katsayılar iki ortamın birbirine eşit olduğu veya kürenin yarıçapı sonsuz büyük olduğu özel durumlara ilişkin bilinen sonuçlara indirgenebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study consists of finding the effects of a metallic cap located on a dielectric sphere on the propagation of the electromagnetic waves generated by the ring source which is symmetrical with respect to the z axis. To obtain rigoriuos analytical expressions of the field, the problem is formulated as a canonical problem by using the“locality”principle of the“Geometrical Theory of Diffraction (GTD)”in an extended abstract space where 6 is varied in the range 0 G (- 00,00). The application of an integral transform with kernel Q~21/2(cosö) and having similar properties with Fourier integral transform yields to a Hubert problem which can be solved asymptotically. The solution is expressed in terms of GTD terminology and the transformation coefficients defining various diffraction mechanisms are obtained. It is also being shown that these coefficients reduce to the coefficients previously obtained for special cases.