Patient care monitoring system
  1. Tez No: 33909
  2. Yazar: MEHMET MAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KARUPPANAN BALASUBRAMANIAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
vıı ÖZ Biomedical mühendisliği daha önceki diğer bir çok teknolojik alanlara göre hayati önemi vardır. Bu dalın, insanların sağlığını koruması ve hasta oldukları zaman onları tedavi ettiği gerçektir. Proje, kas stimülatörü ve hastanın bazı reaksiyonlarının ölçülmesi olarak iki kısımdan meydana gelmiştir. Stimulator vasıtasıyla kasa darbeler gönderilirken doktor bu darbelerin genliğini ihtiyaca göre ayarlıyabilir. Daha sonra alet hastayla ilgili bazı veriler almak için kullanılır. Bu veriler hastanın vücut ısısı, solunum oranı, kan basıncı ve kalp atış oranıdır. Tasarım, analiz ve simule edilmiş deneylerin sonuçları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT There is one vital advantage that biomedical engineering has over many of the other fields that preceded, the fact that it is aimed at keeping people healthy and helping to cure them when they are ill. This project is divided to two parts. Muscle stimulation and regular patient care monitoring system. During muscle stimulation periods, it provides the surgeon with sufficient visual presentation of patient's data as to be enable him to select the optimum current needed for the complexity of the muscle stimulation. During off muscle stimulation periods, the system could be used a regular patient care monitoring system. These are body temperature, blood pressure, breathing rate and heart beat rate. Design, analysis and results of simulated experiments are presented.