Türkiye'de İslam ve sosyalizm ilişkisi bağlamında Emek ve Adalet Platformu ve Antikapitalist Müslümanlar
A study on the relationship between islam and socialism in Turkey: The Labor and Justice Platform and Anticapitalist Muslims
- Tez No: 339095
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiyede İslam ve sosyalizmin ortak değerlerini savunan kişilerin ve oluşumların gelişimini ortaya koymak ve bu görüşün günümüzdeki temsilcisi olan Emek ve Adalet Platformu ve Antikapitalist Müslümanların eylemlerini ve söylemlerini İslam ve sosyalizm kavramları üzerinden tartışmaktır. Birinci bölümde, İslam ve sosyalizmin ortaklaştığı ve ayrıştığı noktalar tartışılmış, İslam ve sosyalizmin ortak hareket edebilirliğine dair bir kavramsal çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. İkinci Bölümde, 19. yüzyıldan itibaren, Osmanlı ve Türkiyede İslam ve sosyalizm birlikteliğinin gelişimi aydınlar, partiler, dergiler ve dernekler üzerinden tartışılmıştır. Üçüncü ve sonuç bölümlerinde ise İslam ve sosyalizmin ortak değerlerini savunanların örgütlü hali olan Yeni Siyaset Girişimi ve HAS Parti deneyimlerinden bahsedilmiş, İslamcıların ve sosyalistlerin ortak hareket edebilirliği Emek ve Adalet Platformu ile Antikapitalist Müslümanlar üzerinden değerlendirilmiş ve bu iki örgütün Sol-İslamın gelişimindeki rolü tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the relationship between Islam and socialism in Turkey with specific reference to two organizations: Labor and Justice Platform and Anticapitalist Muslims. This study is composed of three chapters. In the first chapter, it is discussed similar and dissimilar points between Islam and socialism and attempted to draw a common conceptual framework on the probability of joint action of Islam and socialism In the second chapter, it is discussed the mutual evolution of Islam and socialism via intellectuals, parties, magazines and associations in Ottoman and Turkey from 19. century. In the third chapter and in concluding part, it is discussed the New Politics Initiative and HAS Party which are supported by the people who share the common vaulues of Islam and socialsm and analysed leftists and islamists joint action on Labor and Justice Platform and Anticapitalist Muslims and evaulated the role of these two structures? on developement of Left-Islam.