İngilizce okutmanları için hazırlanan 'konuşma becerisi öğretimi' eğitim programına ilişkin eylem araştırması
An action research regarding the training programme 'teaching speaking skills' for English instructors
- Tez No: 339096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu?nda görev yapan İngilizce okutmanlarının öğrencilere konuşma becerisinin kazandırılmasına yönelik ihtiyaçlarını belirlemek, İngilizce okutmanlarına yönelik hazırlanan konuşma becerisinin öğretimi hizmet içi eğitim programının hedefler, içerik, öğretme-öğrenme süreci ve ölçme-değerlendirme boyutlarının nasıl olması gerektiğini belirleyerek bu konuda bir hizmet içi eğitim programı tasarısı oluşturmak, tasarıyı uygulamak, değerlendirmek ve izleme çalışmalarını yürütmektir. Bu araştırma 2011-2012 ve 2012-2013 akademik yıllarında Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda“Konuşma Becerisi Öğretimi”Hizmet İçi Eğitim Programının hazırlanıp uygulandığı ve programın okutmanların öğrenme düzeylerine ve sınıf içi uygulamalarına katkısının incelendiği bir eylem araştırmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda görev yapan 11 okutman oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket, görüşme, başarı testi ve gözlem yöntemleri kullanılmıştır. Anket ve başarı testi yoluyla elde edilen veriler SPSS paket programı, görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi, gözlemlerden elde edilen nicel veriler SPSS paket programı, nitel veriler ise betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonunda elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir: 1. Okutmanların konuşma becerisinin öğretimine yönelik hedef, içerik, öğretme-öğrenme süreci ve ölçme-değerlendirme konularında hizmet içi eğitim ihtiyaçları doğmuştur. 2. Konuşma Becerisi Öğretimi Hizmet İçi Eğitim Programının uygulandığı gruptaki okutmanların ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık vardır. 3. Okutmanlarının uygulanan“Konuşma Becerisi Öğretimi”Hizmet İçi Eğitim Programına ilişkin görüşleri doğrultusunda program geliştirme ve uygulama basamaklarının etkili biçimde yürütüldüğü düşünülmüştür. 4. Okutmanların“Konuşma Becerisi Öğretimi”Hizmet İçi Eğitim Programının kazandırdığı bilgi ve becerileri uygulamaya transfer edebildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the needs of the instructors working at Ankara University, School of Foreign Languages in terms of teaching speaking skills, and specify the objectives, content, teaching-learning process practices and assessment and measurement principles of a curriculum design for“teaching speaking skills”as well as applying and evaluating this programme. This study is an action research study conducted at Ankara University, School of Foreign Languages in 2011-2012 and 2012-2013 academic years so as to design an in-service training programme for“teaching speaking skills”and examine its contributions to the classroom practices of English instructors and their levels of learning.The study group of the research was composed of 11 instructors working at Ankara University, School of Foreign Languages. As data collection tools, a questoinaire, interview, achievement test and observation have been used during the research. The data obtained with the questionaire and the achievement test have been analyzed using SPSS software. The data collected via the interviews have been examined using descriptive analysis and content analysis. The quantative data obtained from the observations have been analyzed using SPSS software and qualitative data using descriptive analysis. The findings of the study are summarized as the following: 1. The instructors had some needs related to teaching speaking skills in terms of objectives, content, teaching-learning process and assesssment and measurement 2. There is a significant diffecence between the pretest and posttest points of the instructors 3. It is thought that in accordance with the opinions of the instructors took part in the training programme the curriculum development and application steps have been carried out effectively 4. It is seen that instructors could transfer their knowledge and skills gained during the training programme into their classroom applications