Sınıf kavramının güncelliği bağlamında Chantal Mouffe düşüncesinin eleştirel bir analizi
Topicality of the concept of class: A critique of Chantal Mouffe's thought
  1. Tez No: 339098
  2. Yazar: GİZEM EKİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA HİLAL ONUR İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın konusunu Chantal Mouffeun radikal çoğulcu demokrasi projesinin incelenmesi ve bu projenin post-Marksizme yönelik temel eleştiriler bağlamında ele alınması oluşturmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle Chantal Mouffeun kullandığı temel kavramlar, düşüncesini oluştururken yararlandığı düşünürler ve izlediği temel hat ortaya konulmaktadır. Bunun yanı sıra yazarın ortaya koyduğu radikal çoğulcu demokrasi projesinin tüm bileşenleri ele alınmakta ve bu bileşenlerin söz konusu projeye sunduğu katkılar irdelenmektedir. Sınıf kavramının diyalektik kavrayışını sunmak amacında olan bu çalışma, post-Marksizme yönelik eleştiriler bağlamında Chantal Mouffe düşüncesinin kuramsal bir analizini yapmaktadır. Bu çalışma, aynı zamanda, Mouffeun radikal düşünür kimliğini sorunsallaştırırken, düşünürün önerdiği yeni demokrasi projesinin parlamentarizme bağlılığını ve sınıfı gözardı etmesini temel eleştiri noktaları olarak almaktadır. Bu tez çalışması, aynı zamanda siyasal kavramını da sorunsallaştırmaktadır. Eleştirel bir perspektif ile kavramın uğrakları izlenerek, toplumsal hayatın şekillendirilmesindeki vazgeçilmezliğinin vurgulanması amaçlanmaktadır. Tezin temel argümanı, siyasalı tanımlamanın esas araçlarından birinin sınıf kavramı olduğudur. Çalışmada, siyasalı merkez alan okumalar sonucunda, sınıf kavramının öncüllüğüne ve post-Marksizm olarak nitelendirilen sınıf reddi üzerine temellenmiş bir düşüncenin eleştirisine yer verilmektedir. Buna bağlı olarak, tezde sınıfın işlevsiz ve modası geçmiş bir kavram olduğunu savunanların aksine, sınıfın toplumsal yapıyı analiz ederken ne denli vazgeçilmez ve temel bir kavram olduğu üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine Chantal Mouffe's radical pluralist democracy project on the basis of fundamental criticisms towards the post-Marxism. In this regard, primarily the basic concepts used by Chantal Mouffe, the philosophers he referred and the main line he followed in the course of formation of his ideas are put forward. In addition, all the components, revealed by the author, of the radical pluralist democracy project are discussed and the contributions of these components to the project in question are examined. This study, which aims to provide a dialectical understanding of the class concept, performs a theoretical analysis of the idea of Chantal Mouffe, in the context of the criticisms of post-Marxism. While problematizing the identity of Mouffe's radical thinker, this study also takes the commitment of the new democracy project to parliamentarism proposed by the thinker and the class concept ignored by him are the main points of criticism. This thesis also problematizes the concept of the political. Concept's grounds are followed by a critical perspective, and it is aimed to highlight its indispensability in shaping social life. The main argument of the thesis is that the concept of class is one of the main instruments in the definition of the political. As a result of the readings centering the political, a criticism of an idea based on the rejection of class, which is considered as post-Marxism, takes place in the study with the premise of the concept of class. Accordingly, thesis focuses on the indispensable and fundamental nature of the concept of class in analyzing a social structure, contrary to the proponents that the class is a dysfunctional and outdated concept. Chantal Mouffe, Political, Marxism, Post- Marxism, Dialectic, Democracy, Pluralism, Class, Liberalism, Hegemony.