Bilimin doğasının fen konularına entegrasyonunda biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının bilimin doğasının öğrenimine etkisi
Influence of formative assessment applications on the learning of nature of science in the integration of nature of science in science content
  1. Tez No: 339099
  2. Yazar: GAYE BALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YALÇIN YALAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, İlköğretim 7. Sınıf Fen ve Teknoloji dersi Maddenin Yapısı ve Özellikleri? ünitesinde bilimin doğasının öğretilmesinde yaygın olarak kullanılan doğrudan-yansıtıcı yaklaşıma ek olarak biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının katkısını belirlemek amaçlanmıştır. Ankara ilinin bir ilköğretim okulundaki 44 öğrenciyle yaklaşık altı hafta çalışılmıştır. Her iki gruba da doğrudan-yansıtıcı yöntemle hazırlanan aynı etkinlikler uygulanmıştır. Deney grubuna ek olarak araştırmacı tarafından hazırlanan biçimlendirici değerlendirme amaçlı kısa sınavlar uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Lederman ve Khishfe (2002) tarafından geliştirilen Bilimin Doğası Üzerine Görüşler Anketi ? Form D (VNOS-D) uygulama öncesi ve sonrasında her iki gruba da uygulanmıştır. Ayrıca 7 öğrenci deney grubunda 5 öğrenci kontrol grubundan olmak üzere toplamda 12 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonuçları bilimin doğasının öğreniminde yaygın olarak kullanılan doğrudan-yansıtıcı yaklaşıma ek olarak biçimlendirici değerlendirme uygulamalarının pozitif katkısının olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the influence of formative assessment applications in addition to widely used explicit-reflective approach on teaching nature of science to seventh grade primary school students during the instruction of the ?Structure and Properties of Matter? unit in the Science and Technology course. 44 students enrolled in an elementary school participated in the study for six weeks in the city of Ankara. Same activities developed with an explicit-reflective approach were given to two groups of participants (study group and control group). In the study group, formative assessment methods were utilized additionally. Views of Nature of Science ? Form D (VNOS-D) questionnaire developed by Lederman and Khishfe (2002) was administered before and after the study applications to the two groups of students. Additionally, semi-structured interviews were conducted with seven students from the study group and five students from the control group, totaling 12 interviews. Results of the study showed that formative assessment applications in addition to explicit-reflective approach have a positive influence in learning of nature of science.