Kürt milliyetçiliği tartışmaları çerçevesinde Musa Anter
Musa anter as part of kurdish nationalism debate
- Tez No: 339115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde Musa Anterin siyasal fikirleri incelenmektedir. Bu bağlamda, Musa Anter?in Kürt milliyetçiliğinin önemli bir figürü olarak değerlendirildiği bu çalışma, Anterin 1937 Dersim olayları sonrasında suskunlaşan Kürt milliyetçiliğinin yeniden üretilmesinde ve geçmişte üretilmiş mitleri yeniden gün yüzüne çıkartmasında hayati rolüne değinmektedir. Bu meyanda, tezde, Musa Anterin ayırt edici yönünün, siyasal fikirlerinin orijinalliği veya sistematik bir bütün oluşturması değil, Kürt milliyetçiliğinin yeniden üretilmesi sürecinde (zorlu dönemlerinde), Kürt milli kimliğini cesaretle vurgulaması olarak iddia edilecektir. Bu süreç Musa Anter?in milliyetçi entelijansiya çerçevesinde değerlendirilmesini salık vermektedir. Bilhassa geç milliyetçiliklerin kurgulanmasında önemli bir yere sahip olan entelijansiyayı öne çıkaran kuramlar, çok partili dönem Kürt milliyetçiliğinin analizi için gerekli olan teorik zemini sağlamaktadır. Bu bağlamda tezin ilk bölümünde milliyetçiliğin temel kavramları, türleri ve yaklaşımları özetlenecektir. İkinci bölümde ise, tezin ana ilgi odağı olan Musa Anterin siyasal fikirlerine tarihsel bir zemin sağlaması için Türkiye?de demokratikleşme çabalarının ve Kürt milliyetçiliğinin bir özeti sunulacaktır. Üçüncü bölüm ve Dördüncü bölüm ise Musa Anterin siyasal fikirlerinin analizini içermektedir. Bu bağlamda Musa Anterin yaşamında önemli olay ve olgulardan söz edildikten sonra Musa Anterin Türkiye okuması ve siyaset anlayışı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes Musa Anters political opinions. In this context, this study, in which Musa Anter is considered to be a significant figure of Kurdish nationalism, relates to Anters vital role in the reproduction of Kurdish nationalism which became silent after the 1937 Dersim incidents and in the resurfacing of the myths which were created in the past. Among other things, this dissertation claims that Musa Anters impress is not the authenticity or the systematic integrity of his opinions but his brave emphasis of Kurdish national identity during (the tumultuous periods of) the reproduction of Kurdish nationalism. This process commends the evaluation of Musa Anter within the frame of the nationalistic intelligentsia. Especially the institutions which highlight the intelligentsia having a significant part in the construction of the late nationalisms constitute the necessary basis for the analysis of Kurdish nationalism in the multi-party period. In this context, the first chapter of the dissertation summarizes the basic concepts, types, and approaches of nationalism. The second chapter, in order to provide a historical background for the political opinions of Musa Anter, the focus of the dissertation, presents a summary of Kurdish nationalism and the struggles for democratization in Turkey. The third chapter along with the fourth chapter contains the analysis of Musa Anter?s political opinions. In this context, after an account of the significant events and facts of Musa Anter?s life, Musa Anter?s reading of Turkey and his political understanding are to be evaluated.