Çukurova koşullarında buğdayda büyüme düzenliyicilerinin verim ve verim unsurlarına etkisi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 33913
  2. Yazar: HASAN ERDEVE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
-V- ÖZ Çukurova'nın taban koşullarında büyüme düzenleyicileri nin CMaxicrop.Supertonik and crop ) buğday çeşitlerinde (Se- ri-82. Panda, Genç-88 and Balcalı-85) verim ve verim unsurla- na etkisinin incelendiği bu çalışmada, incelenen özellikle rin büyüme düzenleyicilerinden ve çeşitlerden önemli derece de farklı etkilendiği görülmüştür. En yüksek kardeş (sap) say ısı, f erti 1 kardeş (başak) sa yısı. bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı. tane sayası ve tane verimi Crop uygulanan parsellerden, en yüksek başakta tane ağırlığı Süpertonik uygulanan parsellerde ol muştur. Tane verimi bakımından, büyüme düzenleyicileri ile çe şitler arasındaki fark istatistiki olarak önemli olmuştur. Tane verimi Crop uygulanan parsellerde en yüksek (503.5 kg/da).Maxicrop uygulanan parsellerde en düşük (389.6 kg/da) olmuştur. Süpertonik uygulanan parsellerde tane verimi 422.4 kg/da olmuştur. Çeşitler arasında en yüksek ortalama verim Seri-82 çeşidinde, en düşük ortalama verim Genç-88 çeşidinde olmuştur. Bu çalışmada Çukurova koşullarında Crop'un etkisinin diğer büyüme düzenleyicilerinden daha belirgin olduğu sonu cuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-VI- ABSTRACT This study was contucted to determine the effects of growth regulators (Maxicrop. Süper tonik and Crop) on the yield and yield characteristics of the cultivars of wheat (Ser i-82, Panda. Genc-88 and 8alcali-85) under Çukurova conditions. The results of this study showed that the stu died characteristics were significant differently influen ced by the growth regulators and cultivars. The highest number of tillers per plant, number of ferti le t illers.plannt height. spike length, number of spikeletes, seeds per spike and seed yield was obtained from Crop, the highest weight of seeds per spike was obtained from Süpertonik. there were statisticaly significant differences among the growth regulators and cul t ivars.The highest average seed yield (503.5 kg/da) was obtained from Crop and the lowest one (389.6 kg/da) from Maxicrop. The seed yield of Süpertonik was 422.4 kg/da. The highest seed yield among the cultivars was obtained from Seri-82.the lowest from Genc-88. As a result of this study shows us the effect of Crop was more significant than other growth regulators in Çukuro va conditions.