Tekirdağ sahili boyunca marmara denizinde organik kirlilikdurumunun izlenmesi
Monitoring the organic pollution status of the Marmara sea along the Tekirdağ coast
- Tez No: 995045
- Danışmanlar: PROF. ZEKİ ÜNAL YÜMÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Marmara Denizi'nin Barbaros-Süleymanpaşa ile Marmara Ereğlisi bölümlerinde alınan numunelerin organik madde analizleri Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılmıştır. Bu analizde Marka ICP-OES cihazı kullanılmış olup, ölçümlerde“Shimadzu TOC Analyser Application Notes”Standartları kullanılmıştır. Marmara Denizi Deşarj Noktalarında Toplam Karbon (ppm)-IC (ppm)-TOC (ppm) -TN (ppm) değerleri deşarj noktalarında Toplam karbon ve inorganik karbon değerlerinin diğer noktalara göre çok fazladır. Bu çalışmada elde edilen organik madde içerikleri önceki çalışmalarda elde edilen değerlerle uyumlu ilişki göstermektedir. Marmara Denizi'nin diğer noktaları ile karşılaştırıldığında normal olmayan bir artışın gerçekleştiğini göstermektedir. Bu noktalarda organik karbon değerinin normal değerlerde olması buna karşın inorganik karbon değerlerinin artış göstermesi karbonun sanayi kökenli olduğunu göstermektedir.. Yapılan element analizlerinde Na, Mg ve Ca değerleri bazı lokasyonlarda çok yüksektir. Deniz kirlilikleri deşarj noktalarındaki kirlilik yükleri, çevrede uygulanan standart dışı tarımsal faaliyetler ve deniz taşımacılığından kaynaklanan kirlenmelerdir. Denizleri kirleten ikincil unsurlar ise atmosferik taşınma ve doğal maden yataklarının erozyonla taşınımları sayılabilir.. Deşarj bölümlerinde yer yer oksijen oranlarının aşırı düştüğü görülmektedir. Bununla birlikte Tuzluluk oranları sıfıra yakın, iletkenlik değerleri çok düşük ve pH değerleri 7,40-8,32 arasında değişmektedir. Deşarj bölgelerine yakın deniz numunelerinde ise Tuzluluk Binde 18-22 arasında değişmektedir. Bununla birlikte pH değerleri 6,87-8,19 arasında değişmektedir. Denize deşarj noktaları denizdeki fiziksel yaşam ortamlarını tamamen değiştirmekte ve deşarj edilen suların kirlilik oranları denizi doğrudan kirletmektedir. Bu nedenle kirli sular Fiziksel ve Biyolojik arıtma yapılmadan denizlere deşarj yapılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Organic matter analyses of samples taken from the Barbaros-Süleymanpaşa and Marmara Ereğlisi sections of the Sea of Marmara were conducted at the Scientific and Technological Research Application and Research Center of Tekirdağ Namık Kemal University.. An ICP-OES device was used in this analysis, and measurements were made using Shimadzu TOC Analyzer Application Notes Standards. The Total Carbon (ppm)-IC (ppm)-TOC (ppm)-TN (ppm) values at the Marmara Sea Discharge Points are significantly higher than the total carbon and inorganic carbon values at other discharge points. Compared to other points in the Sea of Marmara, an unusual increase has occurred. The fact that organic carbon values are within normal limits at these points, while inorganic carbon values increase, suggests that the carbon is of industrial origin. Elemental analyses indicate that Na, Mg, and Ca values are very high in some locations. This is among the primary causes of marine pollution. Marine pollution includes pollution loads at discharge points, substandard agricultural activities in the environment, and pollution from maritime transportation. Secondary pollutants include atmospheric transport and erosion from natural mineral deposits. Oxygen levels have been observed to drop significantly in some discharge areas. However, salinities are close to zero, conductivity values are very low, and pH values range from 7.40 to 8.32. In sea samples near discharge areas, salinity ranges from 18 to 22 parts per thousand, indicating lower than normal marine salinity. Furthermore, pH values range from 6.87 to 8.19. Discharge points completely alter the physical habitats of the sea, and the pollution levels of the discharged water directly pollute the sea. Therefore, polluted water should not be discharged into the sea without physical and biological treatment.