Mikroneks püskürtme başlıklı sırt atomizörünün işletme karekteristikleri ve ilaçlama etkinliğinin saptanması üzerinde bir araştırma
- Tez No: 33916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmada mikroneks püskürtme başlığının farklı enjektör ve disk devirlerinde çalışma karakteristikleri, bitki yaprakları üzerinde sağlanan kalıntı miktarı, ilaç kayıpları ve biyolojik etkinlik saptanmıştır. Bitki yaprakları üzerinde sağlanan kalıntı miktarı ve ilaç kayıpları fluorometrik yöntemden yararlanılarak saptanmıştır. Püskürtme başlığı ile yapılan uygulamalarda sağlanan biyolojik etkinliği belirlemek için gerçek ilaç (Agremic) kullanılarak kırmızı örümcek [Tetranychus cinnabarinus Boisd (Acarina: Tetranychidae ) ] kontrolü amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre mikroneks püskürtme başlığı ile çalışmada; mikroneks disk devir sayısı arttıkça damla hacimsel orta çapı (VMD) kısmen küçülmektedir. Püskürtme başlığından uzaklaştıkça ortalama hava hızı önemli oranda azalmaktadır. Mikroneks püskürtme başlığı ile uygulamada hedefin püskürtme başlığından en az 2 m uzaklıkta olması gerektiği saptanmıştır. Bitki yaprakları üzerinde en fazla kalıntı ve bağıl tutunma oranı, ancak yüksek verdili enjektörle ve yüksek disk devri ile elde edilmiştir. Kırmızı örümcek kontrolünde en yüksek biyolojik etkinlik değeri, mavi (en düşük verdili) enjektörün 19000 d/min disk devrinde %82.97 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Operating characteristics of the micronex spraying head attached to motorized mistblower, the amount of deposit on the leaves of plant, losses of pesticide and biological effectiveness were determined in different enjectors and spinning disc revulations. The amount of the deposit on the leaves of plant and losses of pesticide were determined by fluorometric method. The biological effectiveness achieved with the micronex spraying head was determined by using real pesticide and controlling the red spider onto bean plant. The result of the study indicated that the volume median diameter was partly reduced by increasing the spinning disc revulations. The velocity of the air jet decreased substantially depending on spraying distance. The optimum distance should be 2 m to provide satisfactory results. The highest amount of the deposit and highest relative deposition on the plant leaves were achieved by running with high flow rate of enjector and high disc revulations. The highest biological effectiveness was 82.97% that is obtained from the using blue enjector (the lowest flow rate) and running at a disc revulation of 19000 rew/min.