Türkiye'de akarsu kirliliği üzerine yapılan araştırma
- Tez No: 33917
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT OĞUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Ülkemizde bulunan akarsuların neden ve nasıl kirletildiği, kirlenmiş suların çevre ve canlılar üzerindeki olumsuz etkileri ve kirlilik derecelerinin ne olduğu konusunda yapılan araştırmaları bir araya toplamak ve ilerde yapılacak yeni araştırmalara ışık tutmak amacıyla yapılmıştır. Derlenen araştırmalarda; evsel ve endüstriyel atıklarla kirlenmiş akarsularımız üzerinde seçilen bazı örnekleme noktalarından alınan örnekler üzerinde yapılan fiziksel kimyasal ve biyolojik analizler sonucu ulaşılan sonuçlar toplanmış ve ayrı çizelgeler halinde verilmiştir. Su kaynakları fiziksel, kimyasal, biyolojik ve mikrobiyolojik yönleriyle bir bütünü oluşturmaktadır. Bir su kaynağının kalitesi hakkında sağlıklı yargıya varabilmek için tüm yönleriyle araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to collect all research on the pollution of rivers in Turkey. The topics also included how pollution affects the environment and the fishery. Water samples from the polluted rivers taken by various researchers were analyzed with physical, chemical and biological tests. Water quality indexes for the tested waters were presented. In order to reach a decision on the quality of water, all physical, chemical, biological and microbiological aspects all have to be considered.