Küf önleyici uygulanan ikinci ürün mısırın havalandırmalı ve havalandırmasız koşullarda depolanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 33915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZ Bu çalışmada, üretici firma tarafından önerilen dozlarda küf önleyici uygulanan farklı nem düzeylerindeki mısırın havalandırmalı ve havalandırması ve koşullarda depolanma olanakları incelenmiştir. Bu amaçla %21.0, 17.7 ve 15.6 (y.b.) nem düzeyinde ve farklı koşullarda depolanan mısırın depolama süresine bağlı olarak ürün nem içeriği, ürün sıcaklığı, serbest yag asidi içeriği, çimlenme gücü, hektolitre ağırlığı, bin dane ağırlığı, kırık dane oranı, enerji tüketimi ve fungal gelişme durumu incelenmiştir. Deneme sonucunda, havalandırması z ve antifungal katkı maddeli koşullarda %21 nem düzeyindeki mısırı depolamanın mümkün olmadığı görülmüştür. Antifungal katkı maddesiyle karıştırılarak % 21 nem düzeyinde havalandırmalı, % 17.7 ve % 15.6 nem düzeyinde havalandırmalı ve havalandırmasız koşullarda depolanan mısırda herhangi bir bozulma olmamıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the storage possibilities of the second crop corn which were mixed up with antifungal at different moisture content levels were investigated under with or without aeration conditions. For this, some properties of the corn concerning with storing at a 21.0; 17.7, and 15.6 % (w.b.) of the moisture contents and under different storage conditions were determined depending upon storage time such as, moisture content, temperature, free-fatty acid content, germination power, hekto liter weight, weight of a thousand grain, crack grain rate, energy consumption and fungus existences. The results showed that it was not possible to store the corn with 21.0 % moisture content under without aeration condition while it was possible under the aeration condition. However, there was no spoil for the corn stored at 17.7 and 15.6 % moisture content levels under with or without aeration conditions.